دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سايت

کرج کده

کرج کده

استفاده از مطالب این وبلاگ فقط با ذکر منبع جایز است


درباره ی من


درباره :سلام لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به ایمیل hosaini04@gmail.com ارسال فرمایید هرگونه استفاده از مطالب این وبلاگ منوط به اجازه از نویسنده آن است. با توجه به اینکه مطالب این وب تدریجا کامل می شود از مراکز فرهنگی، هنری، علمی و گردشگری کرج همچنین اصناف، رستورانها و هتلهای کرج دعوت می شود برای انتشار اطلاعات مربوط به آن مرکز این وب را یاری کنند. ضمنا عکس های مربوط به کرج را می توانید در اینستاگرام با آیدی karajstagram دنبال کنید.
پروفایل مدیر : Man bin hier

صفحه نخست

پست الکترونیک

عناوین مطالب وبلاگ

لينك آر اس اس

تم دیزاینرموضوعات

آثار تاریخی کرج(۱۱)

اشیای تاریخی کرج(۱)

اصناف(٧)

امامزاده های کرج(٧)

اماکن دیدنی کرج(٢۱)

اینفوگرافی کرج(۱)

باغ سیب مهرشهر(۱)

باغ گل ها(۱)

باغهای کرج(۱)

بیمارستان های کرج(۱)

پارکهای کرج(۱٠)

پوشاک سنتی کرج(۱)

پیشینه تاریخی کرج(۳)

جاده کرج چالوس(۳)

جاذبه های گردشگری کرج(۳٩)

جایگاه کرج در جهان(۱)

جشنواره های کرج(٢)

دانستنی های کرج(٥)

دانشگاههای کرج(۱)

درختان تاریخی(۳)

رستورانهای کرج(٢)

رودخانه کرج(۱)

روستاهای کرج(۳)

ساز چنگ(۱)

سینماهای کرج(۱)

شبکه ارتباطی کرج(۱)

شهدای کرج(٢)

طبیعت کرج(٧)

فرهنگسراهای کرج(٢)

قطبهای علمی کرج(٢)

گالری عکس(٥)

گردشگری آسارا(۱۱)

گردشگری اشتهارد(٢)

گردشگری گرمدره(۱)

گردشگری ملارد(۱)

گروههای فرهنگی هنری کرج(٤)

مراکز اقتصادی کرج(۳)

مراکز خرید کرج(٦)

مراکز رفاهی کرج(٢)

مراکز علمی کرج(۱۱)

مراکز مذهبی کرج(٧)

مراکز هنری(۱۳)

مشاهیر و مفاخر کرج(۱)

معرفی کرج به زبان آلمانی(۱)

موزه های کرج(٦)

هنرمندان کرجی(۸)

هنرهای کرج(٧)

وضعیت اجتماعی کرج(۳)

کاخ سلیمانیه کرج(۱)

کاروانسرای شاه عباسی(۱)

کانونهای فرهنگی کرج(۱)

کرج(۱٠٦)

کرج شناسی(٧)

یادداشت(۱)نویسندگان

Man bin hierدیگر امکانات

:: تعداد بازديدها:
:: کاربر: Adminجاذبه های گردشگری کرج/طبیعت کرج

 آنگاه که نخستین خشتهای کاروانسرای شاه عباسی در کرج بنا نهاده می شد تصور اینکه بعد از حدود 350 سال این خطه به کلانشهری با وضعیت فعلی بدل شود، امری محال به نظر می رسید.
به گفته کهنسالان کرجی، گسترش این دیار که تا چند دهه پیش "ده کرج" نامیده می شد از نزدیکی همین کاروانسرا آغاز شد و رفته رفته آنقدر بزرگ شد که اکنون در رده چهارمین کلانشهر کشور قرار گرفته است.
در مورد تاریخ و پیشینیه کرج همین بس که یکی از نخستین خشت های دست ساز انسان با قدمتی بیش از هشت هزار سال درمنطقه ای موسوم به تپه ازبکی دراین خطه کشف و چند سال پیش به دبیر کل سازمان ملل هدیه شد.
خطه کرج باوجود این تمدن کهن اما سهم چندانی از آثار باستانی و تاریخی برای ارایه ندارد، موضوعی که کارشناسان و باستانشناسان نیز به آن اذعان دارند.
اکنون ازآن همه شکوه و عظمت گذشته، چند بنای تاریخی که شاید قدیمی ترین آن همان کاروانسرای شاه عباسی باشد، باقی نمانده که به زعم کارشناسان صرف نظر از عوامل طبیعی، دست اندازیهای انسان از یک سو و بی توجهی و حفاظت نکردن آنها از سوی دیگر، زمینه ساز نابودی آنها شده است.
هر چند که طی سالهای اخیر با توسعه صنعت گردشگری و اهمیت آن در اشتغال و اقتصاد، بقایای آثار تاریخی کرج مورد توجه قرار گرفته اما بسیاری از مردم و بخصوص کارشناسان طبیعت کم نظیر این خطه را مرکز ثقل صنعت گردشگری می دانند.
اکنون ١١٠ اثر و بنای تاریخی در این شهرستان تحت حفاظت اداره میراث فرهنگی و گردشگری قرار گرفته که نیمی از  آنها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
کاروانسرای شاه عباسی، کاخ سلیمانیه، کاخ ناصرالدین شاه، حمام تاریخی مصباح، مسجد اعظم، پل تاریخی و نیز کاخ مروارید، از جمله ابنیه تاریخی کرج بشمار می روند که می تواند توجه گردشگران را برانگیزد.
با همه بی مهری ها به آثار و ابنیه تاریخی کرج،اما وجود طبیعت کوهپایه ای با چشم اندازهای زیبا، سرسبزی به همراه آبشارها، چشمه سارها، رودخانه ها و آب و هوایی روحبخش، کماکان این منطقه را در زمره کانونهای مهم گردشگری قرار داده است.
از پیست اسکی دیزین گرفته تا قندیل های غار یخ مراد و دریاچه زیبای سد امیرکبیر تا مناظر بدیع سد طالقان، دشت چشم نواز لاله ها و روستاهای سرسبز و مفرح برقان، کردان، آتشگاه، آدران و آبشار "نوجان" و مکانهایی از این دست، همه و همه دارای جذابیتهایی هستند که می تواند درخاطره هر میهمان و گردشگری باقی بماند.
درختان انبوه، رودخانه خروشان، ارتفاعات مناسب پیاده روی، دره های سرسبز، صخره ها و سنگهای زیبا ورنگارنگ، آب وهوای خنک ودلچسب، آبشار وجویبارهای کوچک و باغهای میوه از ویژگیهایی است که بیشتر روستاهای اطراف کرج از جمله شهرستانک از آنها برخوردارند.
اکنون اما وضعیت به گونه ای است که با وجود این همه جذابیت و زیبایی، امکانات رفاهی، اقامتی و پذیرایی و حتی در مواردی راههای مناسب دسترسی به این مناطق وجود ندارد. 
 گرچه اکنون روستاهای شهرستانک، واریان و گچسر در کرج به عنوان سه روستای هدف گردشگری تعیین شده اند  که مطالعات ابتدایی آن برای جذب گردشگر در دست انجام است.
 به نظر می رسد با اجرای طرح گردشگری روستاهای هدف، حتی می توان این روستاها را به عنوان مناطق گردشگری طبیعی در جهان مطرح ساخت.
 گفته می شود کرج حدود 12 منطقه گردشگری طبیعی دارد.

بسیاری نزدیکی کرج به تهران را یک امتیاز تلقی می کنند، اما کم نیستند افرادی که معتقدند کرج با وجود ویژگیهای شاخص اقلیمی و طبیعی و نیز ظرفیتهای بالای فرهنگی، گردشگری واقتصادی، طی سالهای اخیر زیر سایه پایتخت قرار گرفته است.
سایه ای سنگین و دامنه دار، تا جایی که بسیاری از مردم و حتی کارشناسان و مسوولان، از این خطه به عنوان حیاط خلوت تهران یاد می کنند، در حالیکه به گواه تاریخ، کرج پیشینه ای بس دورتر از پایتخت داشته است و شاید از همین روست که تاکنون از این ظرفیتهای کم نظیر دررسانه ها کمتر سخن به میان آمده است.
به نظر می رسد کرج با هویتی دیرپا و مستقل که خود آمیزه ای نادر و بدیع از جاذبه های طبیعی و ویژگیهای تاریخی است به یک بازشناسی اساسی در عرصه- های فرهنگی، تاریخی، اقتصادی و اجتماعی نیاز دارد که مسوولیت این مهم را علاوه بر خود کرج نشینان، مسوولان کشوری و محلی برعهده دارند.

نویسنده: سادات حسینی خواه

بهره برداری از این مطلب منوط به ذکر منبع است.

کلمات کلیدی : کرج، جاذبه های گردشگری کرج، طبیعت کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٧/٢۸

نظرات ()


جاذبه های گردشگری کرج- پاراگلایدر

 نویسنده این گزارش: سرکار خانم سیده فرناز مرتضوی

پاراگلایدر یکی از جاذبه های گردشگری کرج است. بعد از تهران ، شهر کرج اکنون به لحاظ شمار پرنده ها و فعالیت در این رشته مقام دوم در کشور را دارد.

این روزها نگاه بیشتر شهروندان کرج بخصوص آنانی که عصرگاهان برای تفریح و رفع خستگی به بوستان نبوت این شهر می آیند، رو به آسمان است. چترهای رنگارنگی که در انتهای بندهای متصل به آن یک و یا حتی دو جوان در دل آسمان همچون پرندگان سبک بال به این سو و آن سو می روند، منظره ای زیبا و دیدنی خلق می کند.
بوستان نبوت کرج اصلی ترین محل فرود این پرندگان است ، آنگاه که از اوج آسمان به زمین نزدیک می شوند، اغلب در میان حلقه ای از شهروندان بخصوص جوانان و نوجوانانی فرود می آیند که درنگاههای تحسین برانگیز آنان می توان کمی هم بوی حسرت را استشمام کرد.
بی تردید حسرت پرواز از ابتدای خلقت برای انسان آرزویی دیرینه بوده است و اکنون پس از گذشت بیش از یک قرن که برادران ویلبررایت نخستین پرواز را برای انسان محقق کردند باگسترش علم و فناوری ، این آرزو حتی جنبه تفریحی ، ورزشی و سرگرمی نیز بخود گرفته است .
در یک بعدازظهر گرم امردادماه جاری در بوستان نبوت ، نگاه جمعی ازمردم
رو به آسمان است و برخی از آنها برای جلوگیری از تابش آفتاب دستهای خود را سایه بان چشمها قرار داده اند، یکی از پرندگان لحظه به لحظه به زمین نزدیک می شود.
این پرنده با بال رنگین ونسبتا بزرگش پس از چند گردش در آسمان بوستان نبوت در نقطه ای که به دلخواه انتخاب کرده است ، فرود می آید، او یک دختر نوجوان است .
او در میان چشمهای حیرت زده حاضران که شاید انتظار دیدن یک دختر پرنده
را نداشتند، مشغول جمع کردن چتر یا همان بال پروازیش می شود و نخستین پرسش خبرنگار ایرنا را اینگونه پاسخ می گوید: پرواز حس غریب و غیرقابل توصیفی است .
مهلا سلطانی که حدود 18 سال سن دارد، گفت : اون بالا به هیچ چیز فکر نمی کنم به جز لذت پرواز و وقتی احساس می کنم به خدا نزدیکترم ، وجودم آنچنان لبریز از آرامش می شود که نمی توانم بیان کنم .
او می گوید: جالب است که در کودکی اصولا از ارتفاع می ترسیدم و هنگامی که به این ورزش روی آوردم ، خانواده ام به شدت مخالفت می کردند اما اکنون
برای پرواز لحظه شماری می کنم و پرواز بهترین لحظه های زندگی من است .
بهمن کهن ترابی جوان 23 ساله یکی دیگر از پرندگان با پاراگلایدر است که آسمان کرج را به جولانگاهی برای خودش بدل کرده وگاه یکی دیگرازدوستان خود را در لذت پرواز شریک می کند.
او نیز قادر به توصیف احساسش آنگاه که در آسمان به این سو آن سو می رود، نیست و از همین رو همان ابتدای گفت و گو به خبرنگار ایرنا پیشنهاد می کند که برای درک عشق پرواز با او در آسمان همراه شود.
کهن ترابی می گوید: یکی از خویشانش مشوق پرواز او بوده است و باوجود مشکلات و موانع نظیر نبودن سایت پرواز و مکانهای مناسب فرود و بخصوص قیمت چند میلیون تومانی چتر پرواز که به گفته وی باید ازخارج وارد شود کماکان به پرواز ادامه خواهد داد.
او معتقد است : هیچ ورزش و تفریحی جای پرواز را نمی گیرد و براین باور
است که اگر بستر و امکانات این ورزش فراهم شود جوانان علاقمند بسیاری در کرج هستند که همواره در حسرت پرواز به سر می برند اما توان مالی تامین امکانات پرواز را ندارند.
اکنون تیمی از پرندگان با پاراگلایدر درکرج با عنوان آسمان آبی تشکیل شده که شهرام بهمنی از پرندگان و مربیان مجرب این تیم بشمار می رود.
بهمنی می گوید: پرواز با پاراگلایدر در کرج از دو سال اندی پیش رواج یافت و اکنون حدود 50 نفر در این شهر بصورت جدی در این ورزش فعالند و اکثر قریب به اتفاق آنان دارای بال چتر اختصاصی هستند.
وی تاکید کرد: تیم آسمان آبی کرج همکاری نزدیکی با هیات ورزشهای هوایی
تهران دارد و بطور کلی پرواز با پاراگلایدر زیر نظر فدراسیون کوهنوردی است .
وی تصریح کرد: باوجود این ، تاکنون کوچکترین کمکی از سوی این فدراسیون
به فعالان رشته پرواز در کرج نشده است و هر امکانی از جمله ایجاد یک سایت
دست ساز پرواز در نزدیکی ده سیاکلان توسط خود علاقمندان ساخته شده است .
بهمنی که به گفته خودش بخاطر شغل پدرش در یک پایگاه هوایی بزرگ شده و از همان اوان کودکی عاشق پرواز بوده است می گوید: اگر مسوولان کشوری و مدیران محلی همکاری بیشتری در ارایه امکانات به علاقمندان این رشته داشته باشند، بدون شک پرواز آنقدر جاذبه دارد که می تواند جوانان بی شماری را مجذوب خود کند.
وی با اشاره به اینکه حتی راه دسترسی به سایت پرواز موسوم به گردکی در سیاکلان را خود پرنده های کرج ایجاد کرده اند، گفت : اکنون یکی از مشکلات عمده پرندگان با پاراگلایدر در کرج نبود یک محل مناسب برای فرود است
وی افزود: شاید یکی از علتها این باشد که این رشته و ویژگیهای آن هنوز
آنگونه باید معرفی و شناخته نشده است که به همین دلیل تیم آسمان آبی کرج
درصدد برگزاری همایشی با شرکت دیگر پرنده ها از دیگر استانهاست .
به گفته وی ، بعد از تهران ، شهر کرج اکنون به لحاظ شمار پرنده ها و فعالیت در این رشته مقام دوم در کشور را دارد و میزبانی همایشی در این خصوص می تواند به رونق این ورزش کمک شایانی کند.
بهمنی یادآور شد: اکنون با حدود دو جلسه آموزش تئوری و حداقل 15 جلسه عملی ، علاقمندان می توانند رفته رفته لذت پرواز را تجربه کنند.
توصیف حس ناشی از غوطه ور بودن در آسمان و چشم انداز زمین از آن بالا، برای این مربی و پرنده پاراگلایدر نیز مقدور نیست همانگونه که دیگر پرنده های مورد گفت و گو هم از بیان آن عاجز بودند، بهمنی اما، پرواز را رویای شیرین خوابهای گذشته و واقعیت ملموس کنونی می داند.
درمیان شهروندانی که چشم به آسمان دوخته و نظاره گر حرکت سیال جوانان سوار بر پاراگلایدر در آسمان بوستان نبوت کرج هستند، گفته های یک مرد میانسال جاافتاده جالب و شنیدنی به نظر می رسد.
او توام با حسرت خاص ناشی از گذر زمان می گوید: در دوره جوانی و نوجوانی ما برخی بادبادک هوا می کردند و برخی دیگر با اوج گیری کبوترهایشان به وجد می آمدند و لذت می بردند، اما حالا دیگر جوانها خود به
پرواز درمی آیند و لذت می برند، براستی که آن وقتها هیچ کس نمی توانست حتی گوشه ای از پرواز جوانان امروز را تصور کند.

نویسنده این گزارش: سرکار خانم سیده فرناز مرتضوی

کلمات کلیدی : کرج، جاذبه های گردشگری کرج، اماکن دیدنی کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٧/٢٥

نظرات ()


جاده کرج-چالوس

جنگلهای انبوه، رودخانه ها، آب و هوای مطلوب و دلپذیر، کوههای سربه فلک کشیده و سرسبزی جاده چالوس باعث شده نام آن در فهرست 10 منطقه گردشگری جهان قرار گیرد.
به علت همین شکوه و زیبایی، این جاده یکی از پرترددترین محورهای ارتباطی کشور است.
جاده ای به طول 160 کیلومتر که در ایام تعطیلات و آخر هفته بطور میانگین 70 هزار دستگاه خودرو در طول 24 ساعت در آن رفت وآمد می کنند.
جاده ای پیر که با گذشت 50 سال دیگر تاب تردد این همه خودرو را ندارد و مضاف برآن فاقد مولفه های مورد نیاز برای رفاه مسافران از جمله دفع زباله، خدمات بهداشتی، ترافیک و ... است.
براساس بررسیها، این جاده با داشتن 140 نقطه حادثه خیز و 11 تونل به طول شش کیلومتر با آنکه بارها مرمت و اصلاح شده است، اما ایمنی آن همچنان با استانداردهای جاده ای فاصله دارد.
آب و هوای بارانی و سیلابی، جنس آهکی و رسوبی کوهها و احتمال ریزش بهمن و سنگ و ... در این محور به غیر از خطرات ناشی از نقص فنی جاده، می تواند هشدار جدی برای احتیاط بیشتر مسافران در این جاده تلقی شود.
از سوی دیگر ساخت و سازهای غیرمجاز و وجود شمار زیاد واحدهای پذیرایی در این محور بر موانع و مشکلات عبور و مرور افزوده است.
این محور عمدتا کوهستانی اغلب شاهد بارشهای تند باران است که در برخی موارد این بارندگیها به همراه ریزش سنگ باعث ساعتها معطلی، کندی عبور و مرور و حتی بسته شدن جاده می شود.
نیمی از جاده 160 کیلومتری کرج - چالوس در حوزه شهرستان کرج واقع است.
دهها رستوران و رستوران باغ در جاده کرج-چالوس فعالیت دارند که فعالیت نگارخانه عجایب هفت گانه جهان در کیلومتر ١۴ این جاده در کنار رستوران پامچال می تواند خاطره ای دل انگیز از سفر در این جاده رقم بزند.

رودخانه، آب و هوای مطلوب و چشم انداز مناظر بکر و زیبا از جاذبه های دیدنی این جاده به شمار می رود.

کلمات کلیدی : کرج، طبیعت کرج، جاذبه های گردشگری کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٧/٢٥

نظرات ()


مطالب پیشین
:: پایان وبلاگ
:: اینفوگرافی کرج
:: عکس قدیمی
:: مرکز خرید بل سنتر
:: رودخانه کرج
:: مجتمع خرید آراکس
:: مرکز خرید ملاصدرا
:: آغاز بکار نخستین خانه فرهنگ، ادب و هنر کشور در کرج
:: کاخ شمس
:: بیمارستان های کرج
:: آدرس پارک های کرج
:: پارک تنیس
:: عکس های باغ گل ها کرج
:: بلوار جمهوری
:: برج آموت-

جستجو در وبلاگ

صفحات وبلاگ


آرشیو ماهانه

آبان ٩٥

مهر ٩٥

فروردین ٩٥

دی ٩٤

اسفند ٩۳

آبان ٩۳

شهریور ٩۳

اردیبهشت ٩۳

فروردین ٩۳

شهریور ٩٢

فروردین ٩٢

شهریور ٩۱

امرداد ۸٩

تیر ۸٩

خرداد ۸٩

اردیبهشت ۸٩

فروردین ۸٩

اسفند ۸۸

بهمن ۸۸

دی ۸۸

آذر ۸۸

آبان ۸۸

مهر ۸۸

شهریور ۸۸

امرداد ۸۸دوستان من

حرفه ای ترین قالب هاي وبلاگ

شبکه خبری کرج

رویش

اخبار تجاري، اقتصادي

گروه فرهنگی هنری باران

آسارا نیوز

پایگاه اطلاع رسانی ارشاد کرج

نیازمندیهای کرج

وب مذهبی عشق+14

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج

بانك اطلاعات تجاري كرج

پایگاه پزشک سلامتصفحه نخست | پست الکترونیک | عناوین مطالب وبلاگ | لينك آر اس اس | تم دیزاینر

.:: Weblog Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.