دریافت کد نظر سنجی وبلاگ و سايت

کرج کده

کرج کده

استفاده از مطالب این وبلاگ فقط با ذکر منبع جایز است


درباره ی من


درباره :سلام لطفا نظرات و پیشنهادات خود را به ایمیل hosaini04@gmail.com ارسال فرمایید هرگونه استفاده از مطالب این وبلاگ منوط به اجازه از نویسنده آن است. با توجه به اینکه مطالب این وب تدریجا کامل می شود از مراکز فرهنگی، هنری، علمی و گردشگری کرج همچنین اصناف، رستورانها و هتلهای کرج دعوت می شود برای انتشار اطلاعات مربوط به آن مرکز این وب را یاری کنند. ضمنا عکس های مربوط به کرج را می توانید در اینستاگرام با آیدی karajstagram دنبال کنید.
پروفایل مدیر : Man bin hier

صفحه نخست

پست الکترونیک

عناوین مطالب وبلاگ

لينك آر اس اس

تم دیزاینرموضوعات

آثار تاریخی کرج(۱۱)

اشیای تاریخی کرج(۱)

اصناف(٧)

امامزاده های کرج(٧)

اماکن دیدنی کرج(٢۱)

اینفوگرافی کرج(۱)

باغ سیب مهرشهر(۱)

باغ گل ها(۱)

باغهای کرج(۱)

بیمارستان های کرج(۱)

پارکهای کرج(۱٠)

پوشاک سنتی کرج(۱)

پیشینه تاریخی کرج(۳)

جاده کرج چالوس(۳)

جاذبه های گردشگری کرج(۳٩)

جایگاه کرج در جهان(۱)

جشنواره های کرج(٢)

دانستنی های کرج(٥)

دانشگاههای کرج(۱)

درختان تاریخی(۳)

رستورانهای کرج(٢)

رودخانه کرج(۱)

روستاهای کرج(۳)

ساز چنگ(۱)

سینماهای کرج(۱)

شبکه ارتباطی کرج(۱)

شهدای کرج(٢)

طبیعت کرج(٧)

فرهنگسراهای کرج(٢)

قطبهای علمی کرج(٢)

گالری عکس(٥)

گردشگری آسارا(۱۱)

گردشگری اشتهارد(٢)

گردشگری گرمدره(۱)

گردشگری ملارد(۱)

گروههای فرهنگی هنری کرج(٤)

مراکز اقتصادی کرج(۳)

مراکز خرید کرج(٦)

مراکز رفاهی کرج(٢)

مراکز علمی کرج(۱۱)

مراکز مذهبی کرج(٧)

مراکز هنری(۱۳)

مشاهیر و مفاخر کرج(۱)

معرفی کرج به زبان آلمانی(۱)

موزه های کرج(٦)

هنرمندان کرجی(۸)

هنرهای کرج(٧)

وضعیت اجتماعی کرج(۳)

کاخ سلیمانیه کرج(۱)

کاروانسرای شاه عباسی(۱)

کانونهای فرهنگی کرج(۱)

کرج(۱٠٦)

کرج شناسی(٧)

یادداشت(۱)نویسندگان

Man bin hierدیگر امکانات

:: تعداد بازديدها:
:: کاربر: Adminجاده کرج-چالوس

 

جاده کرج - چالوس  نگینی بر تارک زیبای طبیعت 

 جنگلهای انبوه، باغهای پرمیوه ، رودخانه های شیرین، آبشارهای مواج ، چشمه های درمانی، آب و هوای مطلوب و دلپذیر، تپه های باستانی، غارهای زیبا و شگفت انگیز، کوههای سربه فلک کشیده ، دریاچه درخشان و سرسبزی بکر جاده، محور کرج-چالوس را به چهارمین جاده زیبای جهان بدل کرده است .

جاده ای با قدمت بیش از نیم قرن که همچون گوهری رخشان بر تارک زیبایی های طبیعت می درخشد و پل ارتباطی میان شمال و غرب کشور است.
     جاده ای که همچون اژدهایی در دل سلسله جبال البرز خفته و پیچ و خمهای آن در دل کوه پیش رفته تا یکی از زیباترین جاده های کوهستانی جهان در سرزمین ایران،سفری خیال انگیز را برای مسافران خود رقم زند.
 جاده کرج- چالوس در هر فصل به رنگی در می آید و گاه تضاد رنگها  همزمان با هم منظره های باشکوه، منحصربه فرد و چشم نوازی پدید می آورد.
   در سال 1312 خورشیدی از جاده کرج-چالوس بهره برداری شد تا مسیر تهران به آبهای درخشان و جلگه های کناره  دریای خزر  را هموار و کوتاه سازد.
  از این زمان به بعد بود که انواع گردشگاهها و واحدهای اقامتی و پذیرایی در کنار این جاده شکل گرفت که از مهمترین آنها می توان به سد کرج در سال 1340 اشاره کرد که ساخت این اماکن موجب شد این جاده  در اندک زمانی به تفریحگاه  توریست ها تبدیل شود.
   مسافران بسیاری از سراسر کشور به ویژه در فصل بهار و تابستان به این خطه می آیند تا دمی در کنار رودخانه خروشان کرج و سایه سار درختان بیاسایند و علاوه بر استفاده از طبیعت منحصربه فرد این جاده از محصولات و سوغات روستاییان و ساکنان خونگرم حاشیه این جاده از جمله  انواع ترشی خانگی،  قره قروت ، سیر ترشی ، عسل کوهستان، مربای عسل ، عسل رس بسته ،  انواع ماست محلی بدون، سرکه سیب محلی ، کره محلی، پنیر گوسفندی ،  انواع شیره انگور ، سبزیجات کوهی مانند والک، قارچ و  گلپر خشک و ترشی نیز بهره ببرند.
  گاهی رستورانها و فروشگاههای حاشیه این جاده خود به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده و به طور مثال آش هایی که در کنار تونل کندوان فروخته می شود معمولا مملو از خریداران است.
  حلوای شیری، بستنی و ماست موسیر این جاده نیز بسیار خوش طعم و پرطرفدار است.
   فعالیت دهها رستوران و رستوران باغ در جاده کرج-چالوس در کنار فعالیت موزه عجایب هفت گانه جهان در کیلومتر ١۴ این جاده می تواند خاطره ای دل انگیز از سفر در این جاده را رقم بزند.
 البته زیبایی و خاطره انگیز بودن جاده کرج - چالوس تنها به طبیعت شگفت انگیز و سوغات آن محدود نمی شود و دارای تپه های باستانی و روستاهای تاریخی است که گاه قدمت آن به هزاران سال پیش برمی گردد.
  تونلهای تو در تو و طولانی نیز یکی دیگر از جاذبه های جاده کرج-چالوس به شمار می روند که تونل کندوان معروفترین و طولانی ترین و یازدهمین تونل این جاده به شمار می رود.
  پس از این تونل است که این جاده پس از طی 79 کیلومتر از خطه کرج خارج شده و به سوی وادی مازندران در آن سوی دیگر سلسله جبال البرز به سوی دریا سرازیر می شود.
  ساخت این تونل خود داستان جذابی دارد و گاه افسانه هایی در میان مردم محلی درباره آن گفته شده است.
      علیرضا دهقان مهرجردی ،  مسوول حفظ و احیای اداره پژوهش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرج درباره این تونل می گوید: به نقل از گفته های شفاهی از قدیمی ها، کارگران را برای کندن این تونل در دل کوه (چون کندن تونل کندوان آنهم بدون تجهیزات کار بسیار سخت و دشواری بود) با یک سکه پنج زاری که در آن زمان ارزشمند بود تشویق می کنند و گفته می شود به ازای هرکلنگ پول داده می شود.
 تونل کندوان در اردیبهشت ماه سال 1314 شمسی ساخته شده و  تونلی است به مسافت 1884 متر و عرض پنج الی هفت و ارتفاع شش متر که کار ساخت آن چهار سال طول کشید و در سال 1318 به بهره برداری می رسد.
   با احداث این تونل 13 کیلومتر از مسیر مرکز کرج به چالوس کاسته شد چون پیش از این برای طی این مسیر باید کوه دور زده می شد.
  مهرجردی افزود: جاده کرج - چالوس در دامنه سلسله جبال البرز هم از لحاظ تاریخی و هم از لحاظ طبیعی و منابع آبی بسیار ارزشمند و غنی است.
   این کارشناس تاریخی می گوید: تا اواخر دوره قاجار، اصلا جاده کرج- چالوس وجود نداشته و تنها یک مسیر خاکی و مالرو ، راه دسترسی به روستاهای این منطقه را تشکیل می داده اما به گونه ای نبود که  ارتباط دهنده شمال و جنوب کشور باشد.
   مهرجردی افزود: این جاده در دامنه سلسله جبال البرز مرکزی از دوره پهلوی ساخته شده است و امکانات و تاسیسات و اماکن گردشگری تفریحی و ورزشی که در حاشیه آن ساخته شده پس از این دوره بوده است که بعدها نیز لقب  چهارمین جاده زیبای جهان را کسب کرد.
 اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرج درصدد است تا  این جاده را در فهرست آثار ملی ثبت کند.
 این کارشناس میراث فرهنگی درباره آثار تاریخی این جاده نیز گفت:دامنه سلسله جبال البرز از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب، طبیعت زیبا و وجود پناهگاههای مطمئن همیشه محل استقرار و سکونتگاه موقت و دایم اقوام و گروههای مختلف بوده است.
  مهرجردی اضافه کرد: طبق اسناد و منابع تاریخی،  آثاری باستانی با معماری های جالب توجه و همچنین تپه های باستانی در حاشیه شرقی و غربی جاده کرج- چالوس قرار گرفته که از جمله آن می توان به  بقایای قلعه ها و دژهای استواری مثل شاه دژ ، قلعه دختر شهرستانک، قلعه تنگه کسیر، قلعه ری زمین و امامزاده های تاریخی با معماری های زیبا اشاره کرد.
 این جاده دارای رودخانه های شیرین و متعددی همچون رودخانه های  وارنگه رود و شهرستانک است که همه و همه شاخه هایی از رودخانه اصلی کرج هستند. 
  رودخانه پرآب شیرین کرج از ایام باستان دارای آب فراوانی بوده که آبهای مناطق شهریار ، ساوه ، کرج و بخشهایی از تهران را تامین می کرده و مسیر آن تا قم هم ادامه داشته  اما  اکنون این رودخانه به خاطر اتصال لوله های آب  تهران حتی به زور به خود شهر کرج هم می رسد و جای تاسف است که کرج که خود صاحب این رودخانه است سهم ناچیزی از آب آن دارد.
   این رودخانه هم آب زمینهای کشاورزی و هم آب شرب مردم را تامین می کرده و اکنون نیز تامین کننده بخش اعظم آب تهران است.
 مکانهای دیگری در کنار جاده کرج- چالوس مانند مکانهای ورزشی از جمله پیست اسکی در دیزین و پیست اسکی خور و  روستاهای بسیار زیبا از جمله روستاهای  خور، آسارا، گچسر و واریان که به عنوان روستاهای هدف گردشگری کرج نیز مصوب شده اند از دیگر جاذبه های گردشگری محور کرج-چالوس است که محدوده آن نیز از بیلقان تا کندوان مسافتی به طول 75 کیلومتر را در برمی گیرد.
  مهرجردی از  چشمه های آب درمانی به عنوان یکی دیگر از جاذبه های گردشگری این جاده نام برد و گفت:  چشمه وله در در 70 کیلومتری شمال شرق کرج در روستای وله ، چشمه گل کیله در شمال کاخ شهرستانک در کوههای بشم آهار و هفت چشمه در اوایل جاده چالوس از جمله چشمه های درمانی جاده کرج-چالوس به شمار می رود.
  خواص درمانی چشمه وله تایید شده است و آب این چشمه از گروه آبهای بی کربنات کلسیک گوگردی سرد است که برای بیماریهای جلدی (پوستی) ، مجاری تنفسی و رماتیسم بسیار مفید است.
  مهرجردی از  آبشار خور و چشم انداز زیبا و طبیعی و آب و هوای روستای ارنگه که یکی مناطق ییلاقی با باغهای فراوان جاده کرج- چالوس است و  سه  امامزاده  جعفر ، ابراهیم  و سلیمان در این روستا واقع شده در کنار سد کرج و  غاریخ مراد از دیگر جاذبه های گردشگری این جاده نام برد.

.

 تجهیز جاده چالوس به پد هلیکوپتر فروردین 93

کلمات کلیدی : کرج، طبیعت کرج، جاذبه های گردشگری کرج، جاده کرج چالوس

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/٢۱

نظرات ()


پارکهای کرج

١٧٨ پارک و بوستان کوچک و بزرگ در کرج وجود دارد.

پارک چمران:

پارک خانواده:

پارک جهان نما:

کلمات کلیدی : کرج، پارکهای کرج، جاذبه های گردشگری کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۱٧

نظرات ()


فرهنگسراهای کرج

در کرج پنج فرهنگسرا تحت نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهرستان فعالیت دارند که عبارتند از:

فرهنگسرای حافظیه : در منطقه اسلام آباد

آدرس فرهنگسرای حافظیه:‌میدان آزادگان - بلوار بسیج (۴۵ متری کاج) - ندای جنوبی - انتهای شهید شاکرزادگان - سمت چپ- فرهنگسرای حافظیه

فرهنگسرای حافظیه در سال ١٣٨٠ فعالیت خود را زیر نظر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کرج آغاز کرده و در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری از جمله موسیقی،‌تئاتر،‌ هنرهای تجسمی و برنامه های متنوع و مفرح دیگر برای اوقات فراغت خانواده ها فعالیت می کند.

کتابخانه عمومی حافظیه با صدها جلدکتاب و دو سالن مطالعه مجزا در خدمت مراجعان است.

برنامه های فرهنگسرای حافظیه به سه بخش برنامه های اصلی - برنامه های جانبی و کلاسهای آموزشی تقسیم می شود.

١- برنامه های اصلی شامل کنسرت موسیقی- جنگ و جشنواره- تمرینهای گروههای تئاتری- شبهای شعر (انجمن سفیر نیشابوری- انجمن شهریار- انجمن ایران زمین) - برگزاری نمایشگاههای کتاب،‌ عکس،‌ نقاشی و حجم است.

٢- برنامه های جانبی شامل جلسه های معتادان گمنام (NA) - دوره های تقویتی (جمعیت امام علی (ع) - نهضت سواد آموزی - دوره های نجوم - دوره های گردشگری و انجمن حمایت از کودکان کار است.

3- کلاسهای آموزشی شامل مدل سازی هواپیما - نشر رومیزی- خوشنویسی با قلم و خودکار- انواع سازهای ایرانی و گیتار - نقاشی و طراحی کودکان - خلاقیتهای فکری - معرق و تذهیب- زبان انگلیسی - طراحی وب - از طراحی تا چاپ - کارگاه شعر- کارگاه داستان نویسی- مربی گری قرآن- مربی گری کودکان - مربی گری طراحی و بهداشت محیط کار است

فرهنگسرای امام خمینی:

آدرس فرهنگسرای امام خمینی :‌ بلوار امامزاده حسن (چهارراه مصباح)‌ - جنب مصلی نماز جمعه- کوچه شهید نصرتی-  فرهنگسرای امام خمینی

در این فرهنگسرا ٣٢ رشته هنرهای تجسمی و صنایع دستی به علاوه مترجمی زبان قرآن و تربیت مربی مهد کودک قرآن آموزش داده شده و گواهی نامه پایان دوره معتبر اعطا می شود.

همچنین نمایشگاه دایمی فرهنگسرای امام خمینی همواره آثار نقاشی و هنرهای تجسمی و صنایع دستی را در معرض دید عموم قرار داده است.

این فرهنگسرا دارای یک کتابخانه نیز هست.

 رشته های آموزشی فرهنگسرای امام خمینی (ره)‌ کرج:‌خوشنویسی- کتیبه نویسی- معرق- نگارگری- نقاشی روی چرم- طراحی سنتی- تذهیب- گلیم بافی- سوزن دوزی- سفالگری- نقش برجسته- کاشی کاری سنتی- منبت- پیکر تراشی- قلم زنی روی چوب و مس - سنگتراشی- هویه کاری- شمع سازی- قلاب دوزی رشتی - نقاشی روی شیشه- سوخته کاری- عروسک دوزی- مینیاتور روی چرم- خیاطی- خراش روی شیشه- سفره آرایی عقد- تاج عروس- مجسمه سازی ترکیبی (سفال و سیمان)‌ و (سیمان و گچ)

فرهنگسرای غدیر: در محمدشهر

فرهنگسرای ولایت:‌در فردیس

فرهنگسرای ملاصدرا:‌در اشتهارد

علاوه براین فرهنگسراها،‌ نگارخانه هایی در کرج فعالیت دارند:

نگارخانه ایوان سپید:

نگارخانه ایوان سپید با مدیریت ماندانا اعلائی اسفند ماه 1385 با نمایشگاه عکس های نیکول فریدنی آغاز به کار کرد.این نگارخانه اولین نگارخانه در مهرشهر و سومین در کرج با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد می باشد. آدرس سایت این نگارخانه 
www.ivansepid.com است.

خانه فرهنگ و هنر باغ آینه: موسسه فرهنگی است که در زمینه های هنر، ادبیات ، نقد ادبی ، هنر های نمایشی ، سینما ، هنر های تجسمی ، دگر زیستی ، روانشناسی ، تاریخ و باستان شناسی ، عرفان ،طنز ، نهضت ترجمه ، فلسفه ، جامعه شناسی و
زنان  فعالیت می کند و آدرس سایت آن نیز http://www.bagheayeneh.ir است.

کلمات کلیدی : کرج، مراکز هنری، فرهنگسراهای کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۱٧

نظرات ()


informationen uber karaj/ معرفی کرج به زبان آلمانی

Karaj ist eine stadt im Norden Irans.

Karaj liegt in der Nahe der Hauptstadt iran (Tehran).

Das bedeutet karaj ist eng anliegend der westen tehrans.

Das staatsgebiet der karaj ist rund 5000 km2 gross.

Karaj zahlt rund 3 millionen Einwohner.

Karaj hat eine gute geografish character und bildet eine verkehr Brucke zu den nord- west und ost iranischen landen.

Karaj ist achtgrosste irannes Land und vierschonste weg in der welt mit den namen "Chalus" liegt in dieser stadt.

"chalus" weg neben "karaj Damm" ist eines beliebtesten iranischen Erholungsgebiete. Jades jahr kommen mehr Touristen nach karaj-chalus wegs.

Karaj mit gute klima – flusse- Bergen- garten und … hat ausserordentlich vielfaltig und reizvolle Natur.

Die Einwohner der karaj sind stolz auf ihre Geschichte weil erster und fruhesten Rogziegel (verarbeitet mit den Hande) in der welt- entdeckt in dieser stadt.

Mehr als 5 museum- 7 university- 10 landschaft wissenschaftlischen zentrum – 3 Palast- ein gross skisportzentrum- als mehr 100 historische werke und 5 industrie gebiet sind bedeutende stele in karaj.

Eine Vielzahl der Gesamtbewohner in karaj sind Emigrant und um verschiedene stadte aus Iran in Karaj auswandern weil karaj liegt neben der Hauptstadt. Deshalb sind vielverschiedene volksstamme in karaj und Fuhrer der Iran (Imam khamenehee) sag tuber dieser stadt: "Karaj ist eine kleini Iran".

کلمات کلیدی : کرج، معرفی کرج به زبان آلمانی

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۱٢

نظرات ()


موزه های کرج/موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی کرج

موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی کرج اولین موزه تاریخ شهر کرج و از نظر تحقیق،‌پژوهش و فعالیت یکی از ١٢ موزه برتر کشور است که دارای یک پژوهشکده و مرکز مطالعات و تحقیقات کرج شناسی نیز می باشد.

این موزه در چهارراه طالقانی کرج- تالارشهیدان نژاد فلاح واقع شده و از ساعت هشت صبح الی ١۶ بعدازظهر پذیرای عموم علاقمندان به فرهنگ و هنر و تاریخ است.

موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی کرج پس از پنج سال کار طاقت فرسای تحقیق و پژوهش توسط "عباس فتاحیان" در تاریخ ٠١/٠٢/١٣٨٨ در این شهرستان افتتاح شد و در تاریخ ٠٧/٠۵/١٣٨٨ مجوز دایم خود را از ریاست جمهوری (احمدی نژاد)‌ و سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری دریافت کرد.

در این موزه که با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری کرج راه اندازی شده،‌ بیش از ۴٠ هزار سند خطی جمع آوری شده که از نظر شمار اسناد جمع آوری شده در رده ششمین موزه ایران قرار دارد.

 در این موزه آثار تاریخی و باستانی متعدد به چشم می خورد که مربوط به دوره های مختلف تاریخی می باشد.

این موزه شامل بخشهای مختلفی از جمله بخش اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی است که در بخش اسناد و نسخ خطی انواع طومار به زبانهای مختلف عبری،‌زرتشتی،‌ عربی و فارسی در زمانهای تاریخی مختلف یافت می شود.

 انواع حسابهای تجاری،‌ انواع بیاض (دفترچه حساب) ، سند ملکی،‌سند تجاری  و سند ازدواج و انواع کتابهای خطی نفیس و قرآن کریم از دیدنی های این موزه به شمار می رود.

وسایل نوشتاری،‌ انواع ادعیه، اسناد دولتی، انواع پاکت نامه و فرمانهای حکومتی مربوط به دوره های افشاریه،‌زندیه و قاجار از دیگر اسناد ارزشمند این موزه است.

موزه مردم شناسی کرج حتی مورد علاقه تاریخ دوستان خارج از کشور نیز هست و تاکنون دو هیات شامل یک گروه بلژیکی و یک گروه کتابخانه ملی فرانسه از این موزه دیدار کرده اند.

شانه و چله بافندگی با قدمت بیش از ١٠٠ سال،‌ خورجین با قدمت ٨٠ سال،‌ انواع چوب سیگار و سرقلیانهای قدیمی،‌ انواع کمربند،‌ عکسهایی از رجال دوره قاجار و اماکن قدیم ایران، و همه و همه را می توان در این موزه دید.

پژوهشکده و مرکز مطالعات و تحقیقات کرج شناسی نیز در این موزه زیر نظر پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری فعالیت می کند و در این مرکز کارشناسان به ساخت فیلم و تهیه عکس و گزارش از آثار تاریخی و باستانی و جاذبه های گردشگری کرج اشتغال دارند.

در این پژوهشکده ٢٠ گروه اصلی فعالیت دارند که در زیرمجموعه این گروهها ٢۵٠ نفر از دانشجویان،‌اساتید و هنرمندان همکاری دارند و در پنجشنبه هر هفته از ساعت ١۶ تا ١٨ جلسه ای در محل این مرکز در موزه مردم شناسی کرج تشکیل می دهند و هر جمعه نیز تورهای گردشگری کرج همراه با تحقیق و پژوهش دایر است.

انواع سلاحهای جنگی مربوط به دوران تاریخی مختلف را می توان در این موزه دید که در تصویر زیر تیر و کمان و نیزه مشاهده می شود:

عباس فتاحیان موسس موزه اسناد و نسخ خطی و مردم شناسی کرج که علاوه براین محقق،‌ نویسنده و شاعر معاصر نیز هست و دارای بیش از ١۴ جلدکتاب است،‌ فتاحیان متولد ١٣۵٧ در ده مصباح کرج متولد شده است.

عکس هوایی کرج در سال ١٣٣۵ خورشیدی در موزه مردم شناسی کرج:

گنجینه سکه های قدیمی از دیدنی های موزه مردم شناسی کرج است:

انواع دعا و طلسم های تاریخی در موزه مردم شناسی کرج:

جعبه قلم و جوهردان و جعبه مدارک مربوط به دوره قاجار در موزه مردم شناسی کرج:

 

قدیمی ترین اشیای موزه مردم شناسی کرج سفالهایی هستند که قدمت آنها به هزاره اول میلاد مسیح می رسد:

 

استخوان انسانهای باستان که در ارتفاعات سپهسالار کرج پیدا شده است:

کتابهایی که با دست نوشته شده اند و قدیمی ترین این کتابها در موزه مردم شناسی کرج کتاب یوسف و زلیخا است که بیش از ۵٠٠ سال قدمت دارد.

برخی اسناد تاریخی مانند اسناد ملکی و ازدواج که جالب است که اسناد ملکی آن زمان به صورت دفترچه های سند منگوله دار امروزی نبوده و تنها تکه ای کاغذ بوده است و یا در سند ازدواج در دوران مختلف تاریخی با عبارات جالبی روبرو می شویم که دیگر امروز رایج نیست مثل این عبارت در یک سند ازدواج قدیمی که برای خطاب قرار داده شدن عروس آورده شده است: "علیا مخدره عاقله بالغه رسیده رشیده باکره"

کلمات کلیدی : کرج، موزه های کرج، آثار تاریخی کرج، جاذبه های گردشگری کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۱٢

نظرات ()


کرج

کلمات کلیدی : کرج، اماکن دیدنی کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/٩

نظرات ()


امامزاده های کرج

 امامزاده ها به خاطر قداست و معنویت می توانند به عنوان یک فضای فرهنگی مذهبی تبلیغی و نیز به عنوان یک جاذبه گردشگری مذهبی در جامعه مطرح شوند.

شهرستان کرج نیز دارای امامزاده های گوناگونی است که سه امامزاده حسن، امامزاده محمد و امامزاده طاهر این شهرستان پرزائرترین امامزاده های این شهر به شمار می روند.
   امامزاده حسن کرج که نسب آن به امام موسی کاظم (ع) می رسد، درست در بافت مرکزی این شهرستان (میدان شاه عباسی) قرار گرفته و هرروزه پذیرای سیل مشتقان به اماکن مذهبی و ائمه اطهار است.
   روضه خوانی و توزیع نذورات توسط خود مردم از جمله برنامه های همیشگی در این امامزاده است و مردم اعتقاد دارند این امامزاده بسیار حاجت دهنده است.
   علاوه بر قداست معنوی، رفت و آمد آسان و واقع شدن در بافت مرکزی شهر می تواند مسافران بیشتری از کرج و حتی دیگر شهرهای ایران را به این امامزاده جذب کند.
   امامزاده محمد از نوادگان امام موسی کاظم (ع) یکی دیگر از امامزاده های کرج است که در خیابان انقلاب نرسیده به حصارک کرج واقع شده است.
  گنبد لاجوردی و زیبای این امامزاده با دو مناره در خیابان انقلاب کرج خودنمایی می کند،دور تا دور این گنبد به عبارت "لااله الا الله" مزین است.
  پرواز کبوتران در این امامزاده ،‌ فضایی معنوی تر را به انسان القا می کند و از سوی دیگر مزار بسیاری از شهدای کرج در این امامزاده واقع شده و گلزار شهدا در این امامزاده معمولا پر از گل و نذری های مردم است.
  در منطقه مهرشهر کرج، نرسیده به عوارضی قزوین نیز گنبدهای امامزاده طاهر کرج سربه فلک کشیده تا در فضایی آرام پذیرای زائران امامزاده طاهر پسر امام زین العابدین (ع) باشد.
   مزار بسیاری از هنرمندان از جمله غلامحسین بنان، احمد محمود، هوشنگ گلشیری، علی اصغر بهاری، حبیب الله بدیعی، حسین قوامی و احمد شاملو در این امامزاده واقع است.
  وادی امامزاده طاهر کرج در گاههای شهادت ائمه اطهار مملو از جمعیت زایران است.
  این امامزاده همچنین در مناسبتهای سالگرد فوت هنرمندان پاتوق ادیب دوستانی است که در محفل نورانی و مقدس این امامزاده آیینهای فرهنگی نیز اجرا می کنند.
   "علیرضا دهقان مهرجردی" ، مسوول حفظ و احیا اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرج می گوید: این امامزاده ها پیش از این دارای بناهای تاریخی بودند که متاسفانه در گذر زمان از بین رفته است.

به طور مثال بنای اصلی امامزاده محمد کرج بنای خشتی مربوط به دوران صفوی بوده است.  

اکنون اداره  اوقاف  بناهای کاملا مدرن و جدیدی برای این امامزاده ها ساخته و اگرچه این امامزاده ها اثر تاریخی نیستند اما به عنوان جاذبه های گردشگری مذهبی در کرج شناسایی شده اند.

این امامزاده ها سرمایه های معنوی شهر کرج هستند که علاوه بر قداست معنوی می توانند از بعد گردشگری نیز مورد توجه قرار گیرند.

  به هرحال با توجه به جایگاه امامزاده ها در دین اسلام و ایرانیان ، این اماکن مقدس می توانند بیش از این مورد توجه قرار گیرند و با فراهم آوردن امکانات رفت و آمد مناسب ضمن جذب گردشگران زائر به شناساندن هرچه بهتر آن بزرگان اهتمام ورزید.

کلمات کلیدی : کرج، امامزاده های کرج، مراکز مذهبی کرج، جاذبه های گردشگری کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/٩

نظرات ()


دانشکده کشاورزی کرج (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران)

دانشکده کشاورزی کرج (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران) به عنوان یکی از غنی ترین قطبهای علمی کشاورزی و مجموعه آموزش عالی در این رشته به شمار می رود که جزو آثار تاریخی و طبیعی کرج در فهرست آثار ملی به شماره ١۴۶۶۵ در تاریخ ١۶/١٢/١٣٨۴ به ثبت رسیده است.

 تمام محدوده دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در این شهرستان جزو آثار ملی است.

حتی درختان این دانشکده نیز به عنوان آثار ملی ثبت شده است.

پیشینه تاسیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران به سال 1302 و تاسیس مدرسه عالی فلاحت و صنایع روستایی در کرج می رسد، این مدرسه بعد از 17 سال فعالیت در زمینه علوم کشاورزی، در سال 1319 به دانشکده تبدیل و در سال 1328 به عنوان یکی از دانشکده های دانشگاه تهران به رسمیت شناخته شد.
 اکنون در این دانشگاه حدود چهار هزار دانشجو در 91 رشته و گرایش تحصیلی مشغول فعالیت هستند.
  این دانشگاه دارای شش دانشکده و یک مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر است.
  بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری گوناگون از جمله کاخ سلیمانیه، موزه جانور شناسی و آرامگاه مرحوم استاد کریم ساعی، موسس نخستین تشکیلات جنگلبانی کشور در این دانشگاه واقع است.

 

کلمات کلیدی : کرج، آثار تاریخی کرج، مراکز علمی کرج، جاذبه های گردشگری کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۸

نظرات ()


کتابخانه های کرج

مشاهده یادداشت خصوصی

کلمات کلیدی : کرج، مراکز هنری

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۸

نظرات ()


کتابخانه های کرج/ کتابخانه ویژه نابینایان

 مرکز اطلاع رسانی و کتابخانه گویا مخصوص نابینایان در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج دایر است و برای عموم دانشجویان نابینای این شهرستان قابل استفاده است.

منابع این کتابخانه شامل یک عنوان کتاب گویا و 112 عنوان کتاب بریل (300جلد) است که درموضوع های گوناگون از جمله ادبیات، روان شناسی، دین، آموزش کامپیوتر، رمان های ایرانی و خارجی، حقوق، زبان انگلیسی، تاریخ، فلسفه، علوم اجتماعی و سرگذشت نامه است که تقسیم بندی موضوعی شده و از آنها لیست بریل نیز تهیه شده است.

کلمات کلیدی : کرج، مراکز هنری

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۸

نظرات ()


جاذبه های گردشگری کرج/ قدیمی ترین سمپاش فلزی ایران در کرج

مشاهده یادداشت خصوصی

کلمات کلیدی : کرج، جاذبه های گردشگری کرج، اشیای تاریخی کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۱

نظرات ()


مراکز علمی کرج/ کتابخانه کشاورزی
کتابخانه تخصصی کشاورزی ایران واقع در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج ،‌غنی ترین کتابخانه کشاورزی ایران به شمار می رود. 
  در این کتابخانه حدود 68 هزار جلد کتاب وجود دارد که عمده آنها با مضمون کشاورزی و منابع طبیعی است. 
از این تعداد ، 30 هزار جلد آن در قالب خدمات کتابخانه در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و 10 هزار جلد آن لاتین و به طور تخصصی درباره کشاورزی است. 
کتابخانه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج دارای بخشهای مختلفی مانند مخزن، پایان نامه، بخش فائو و بخش آماده سازی کتب فارسی و لاتین است. 
بیشتر این کتابها در رشته های مختلف تخصصهای کشاورزی از جمله ماشین آلات کشاورزی، علوم دامی، گیاهپزشکی، باغبانی، زراعت، اصلاح نباتات، صنایع غذایی و علوم خاک است. 
در این کتابخانه 270 عنوان نشریه انگلیسی تخصصی کشاورزی وجود دارد که 30 عنوان آن به صورت الکترونیکی دریافت می شود. 
این کتابخانه دارای شمار زیادی از کتابهای قدیمی کشاورزی است که در نظر است با استفاده از این کتابها یک موزه کتابهای کشاورزی راه اندازی شود. 
از جمله این کتابهای قدیمی می توان به کتاب دستور کشت درخت توت و تربیت کرم ابریشم در 70 صفحه در سال 1308 که توسط انتشارات نوقان به چاپ رسیده اشاره کرد.

کلمات کلیدی : کرج، مراکز هنری، مراکز علمی کرج

ننوشته شده توسط ساناز سادات حسینی خواه در ۱۳۸۸/٩/۱

نظرات ()


مطالب پیشین
:: پایان وبلاگ
:: اینفوگرافی کرج
:: عکس قدیمی
:: مرکز خرید بل سنتر
:: رودخانه کرج
:: مجتمع خرید آراکس
:: مرکز خرید ملاصدرا
:: آغاز بکار نخستین خانه فرهنگ، ادب و هنر کشور در کرج
:: کاخ شمس
:: بیمارستان های کرج
:: آدرس پارک های کرج
:: پارک تنیس
:: عکس های باغ گل ها کرج
:: بلوار جمهوری
:: برج آموت-

جستجو در وبلاگ

صفحات وبلاگ


آرشیو ماهانه

آبان ٩٥

مهر ٩٥

فروردین ٩٥

دی ٩٤

اسفند ٩۳

آبان ٩۳

شهریور ٩۳

اردیبهشت ٩۳

فروردین ٩۳

شهریور ٩٢

فروردین ٩٢

شهریور ٩۱

امرداد ۸٩

تیر ۸٩

خرداد ۸٩

اردیبهشت ۸٩

فروردین ۸٩

اسفند ۸۸

بهمن ۸۸

دی ۸۸

آذر ۸۸

آبان ۸۸

مهر ۸۸

شهریور ۸۸

امرداد ۸۸دوستان من

حرفه ای ترین قالب هاي وبلاگ

شبکه خبری کرج

رویش

اخبار تجاري، اقتصادي

گروه فرهنگی هنری باران

آسارا نیوز

پایگاه اطلاع رسانی ارشاد کرج

نیازمندیهای کرج

وب مذهبی عشق+14

پایگاه خبری مدیریت شهری کرج

بانك اطلاعات تجاري كرج

پایگاه پزشک سلامتصفحه نخست | پست الکترونیک | عناوین مطالب وبلاگ | لينك آر اس اس | تم دیزاینر

.:: Weblog Theme By : wWw.Theme-Designer.Com ::.