شهدای کرج/محمدحسین فهمیده

 

محمدحسین فهمیده/نوزدهمین شهید کرج
-دشمن متجاوز وارد خرمشهر شده، صدای غرش تانکها هر لحظه نزدیکتر می شود، حسین این نوجوان 13 ساله بعد از اصابت گلوله به پای همرزمش تنها مانده، او با بستن نارنجک به خود و رفتن زیر تانک دشمن، درس و مشقی ماندگار از ایثار و فداکاری برای همیشه تاریخ خلق می کند.

محمد حسین فهمیده در سوم محرم (اردیبهشت) سال 1346 هجری شمسی در قم چشم به جهان گشود و شاید تقارن تولد او در ماهی که حماسه عاشورا رقم خورده است، معنی دار باشد.
محمد حسین، هنگامی که 11 سال بیشتر نداشت در سال 1356 به همراه خانواده به کرج مهاجرت کرد و او در 13 سالگی از این خطه راهی جبهه های جنگ شد.
گفته ها و نقل های "فاطمه کریمی" مادر و "فرشته فهمیده" خواهر این دانش آموز نوجوان اما آموزگار بزرگ از چگونگی عزیمت محمد حسین به جبهه های جنگ هم شنیدنی است.
آنان می گویند: حسین همواره دغدغه دفاع از مرزهای میهن اسلامی را داشت و هنگامی که شب در بستر می خفت، با ناراحتی می گفت، چگونه راحت بخوابم در حالی که هموطنان سرباز من روی زمین می خوابند.
و اینگونه بود که دلش تاب نیاورد و با آن سن کم راهی جبهه های حق علیه باطل شد اما در کردستان متوجه سن و سال کم او می شوند و او را برمی گردانند و از والدین او تعهد می گیرند که دیگر به محمد حسین اجازه خروج از کرج ندهند.
اما محمد حسین آرام و قرار نداشت و دغدغه دفاع و جانفشانی های سربازان دوران دفاع مقدس او را لحظه ای راحت نمی گذاشت.
محمد حسین که برای رفتن به جبهه ها بی تابی می کرد آنگاه که مطمئن شد خواهرانش به مدرسه رفته اند فرصت را غنیمت شمرده و به بهانه بازی فوتبال از مادر اجازه گرفته و از خانه خارج شد و به یک باره از جبهه های جنگ سر درآورد.
بی تردید عشق به وطن، اسلام و ارزشهای معنوی برای حسین، این کودک دلیر، بسیار بیشتر از علاقه به فوتبال بود.
خانواده تصور می کند که این بار نیز محمد حسین به دلیل صغر سن از جبهه ها بازگردانده خواهد شد، غافل از اینکه این نوجوان با دستکاری شناسنامه خود همراه سربازانی از دانشکده افسری تهران عازم جبهه ها شده است.
زمان زیادی از حضور محمد حسین در جبهه ها نگذشته بود که در هشتم آبان ماه سال 59هنگامی که تانکهای دشمن خاک مقدس ایران اسلامی در خرمشهر را اشغال کرده و به پیشروی خود ادامه می دادند، او دست به حرکتی شجاعانه و باورنکردنی می زند.
دشمن، مات و مبهوت از این همه شجاعت، با شلیک تیر به طرف محمد حسین که تلاش می کرد خود را به تانکها برساند او را مجروح می کند اما جراحت ناشی از اصابت تیز نیز نمی تواند او را از هدفی که در پیش گرفته بازدارد.
محمد حسین در حالی که چندین نارنجک را به دور کمر و بدن خود بسته است زیر یکی از تانکها می رود، تانک به همراه پیکر مطهر حسین منفجر می شود.
روح بلند حسین به پرواز در می آید و همرزمانش پیکر تکه تکه شده او را از زیر تانک جمع می کنند.
دوری شهید فهمیده از خانواده یک ماه طول می کشد، خانواده شهید فهمیده شبی برسر سفره شام بودند که رادیو اعلام می کند کودکی 13 ساله به خود نارنجک بسته و زیر تانک رفته مادر می گوید این کودک حتما حسین من است، برادر از سرسفره بلند می شود و می گوید: من حسین را پیدا می کنم و می آورم .
اما ته دل مادر گویا از سفر آسمانی حسین خبردار شده که می گوید تو دیگر نمی توانی حسین من را پیدا کنی.
یک هفته طول می کشد، تا اینکه چند رزمنده در حالی که شناسنامه حسین را در دست دارند به در خانه حسین در کرج می آیند.
مادر می گوید اگر خبری از حسین دارید بگویید من نمی ترسم و آنان با ارایه شناسنامه خبر پرواز آسمانی و حماسه مثال زدنی حسین را برای او بازگو می کنند.
مادر دل شکسته از غم از دست دادن فرزندی چون حسین روی زمین می نشیند اما می داند که حسین امانتی بود که به سوی خدا بازگشت و از آن مهمتر حماسه ای آفرید که در تاریخ جاودان شد.
"محمد تقی فهمیده"، پدر این شهید نیز به حماسه ای که حسین خلق کرده، افتخار می کند و دلیل آن را نان حلالی که از حرفه کارگری به او داده می داند.
وی تاکید دارد که محمد حسین به مسایل دینی خود آگاه بود و به همین دلیل فرمان امام راحل را لبیک گفت.
او پسرش را متعلق به تمام ملت ایران می داند و می گوید: حسین به علم و دانش بسیار اهمیت می داد و به آن چیزی که خدا به او عطا کرده بود ارج می نهاد و از لحاظ دینی فرد کاملی بود.
"فرشته " خواهر شهید فهمیده نیز خاطره جالبی از حسین نقل می کند و می گوید: محمد حسین نه تنها در دوران دفاع مقدس که در دوران انقلاب اسلامی نیز فعال بود.
به گفته او، حسین با دوستانش در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و حکومت نظامی، هنگامی که دست به آتش زدن لاستیک ها می زدند آنگاه که او را از رویارویی و برخورد نیروهای ساواک می ترساندیم، خودش بارها می گفت، من به این راحتی ها نمی میرم من طوری می میرم که همه دلشان بسوزد.
وی خاطرنشان کرد: هنگامی هم که شاه رفت به نشانه خوشحالی سراپایش را با روزنامه هایی که بزرگ تیتر زده بودند "شاه رفت" پوشاند و رقصان او را دیدیم که در کوچه با خوشحالی جولان می داد.
فرشته افزود: با آنکه یک برادر بزرگتر از خود داشت اما به خاطر اشتغال برادر، این محمدحسین بود که کارهای بیرون خانه را برعهده داشت، ما را به مدرسه می برد و خرید می کرد.
وی تاکید کرد: محمدحسین از لحاظ عقلی به راستی به مرحله کمال دست یافته بود و فراتر از سنش رشد کرده بود و به رغم سن پایینش به تمام مسایل روز آگاه بود.
وی اظهار داشت: احترام به پدر و مادر از خصوصیات اخلاقی بارز شهید فهمیده بود او در هرلحظه و تحت هر شرایط در صدد تامین رضایت والدین خود بود.
فرشته فهمیده خاطر نشان کرد: محمد حسین علاقه زیادی به امام راحل داشت و براساس همین علاقه تمام فعالیتهای خود را انجام می داد.
مرضیه فهمیده، خواهر دیگر محمد حسین نیز درباره این شهید می گوید: محمدحسین بسیار پرجنب و جوش بود و با آنکه می دانست ممکن است در درگیریهای دوران انقلاب به شهادت برسد اما شجاعانه در تمام فعالیتهای اعتراضی شرکت می کرد و هراسی به خود راه نمی داد.
وی افزود: محمد حسین خودش کارهایش را انجام می داد و برخلاف کودکان امروزی که تمام مسوولیت آنها برعهده پدر و مادر است، محمد حسین شخصیتی مستقل و مسوولیت پذیر داشت و به طور مثال هنگامی که به خانه می رسید اگر غذا نبود خودش غذا را آماده می کرد و می خورد و کار خود را برعهده دیگری نمی گذاشت.
مرضیه می گوید: حسین با وجود کودکی حساسیت خاصی در مورد حجاب داشت و همیشه می گفت حجب و حیای یک دختر، بیانگر شخصیت اوست.
فاطمه کریمی، مادر شهید فهمیده نیز می گوید: محمد حسین به سن تکلیف نرسیده بود اما نماز می خواند و هنگامی که ما روزه بودیم جلوی ما چیزی نمی خورد و نمی نوشید.
وی افزود: محمد حسین در دوران خردسالی به پاکیزگی بسیار اهمیت می داد و وضو می گرفت و در کنار پدر به نماز خواندن می ایستاد و کمی که بزرگتر شد گویی عقلش فرای سنش رشد کرده بود و مسوولیت تمام کارهای خانه را برعهده گرفت.
وی خاطرنشان کرد: حسین به طور مداوم به مسجد و مجالس دینی و روضه می رفت و استکانها را در این مجالس می شست و محمد حسین آخرین نفری بود که از مسجد بیرون می آمد.
مادر شهید فهمیده اضافه کرد: شخصیت حسین به گونه ای بود که به همه کمک می کرد و کمک کردن او تنها به محیطهای دینی و معنوی محدود نمی شد بلکه به طور مثال تابستان از خانه دستکش می برد و در و دیوار مدرسه را نقاشی می کرد.
وی تاکید کرد:حسین کمک کردن را دوست داشت و علاوه براین در فعالیتهای اجتماعی هم بسیار فعال بود از جمله برای شرکت در تشییع آیت الله طالقانی، اولین امام جمعه تهران از کرج رهسپار تهران شد.
"محمدحسین فهمیده" تنها شهید خانواده نیست بلکه برادرش که سه سال از او بزرگتر بود نیز به مقام رفیع شهادت نایل شده و شگفتا که سومین سالگرد محمد حسین مقارن با چهلم شهید داوود فهمیده شده است.
محمد حسین فهمیده ، اسطوره دوران دفاع مقدس ، زیبا زیست و زیبا درگذشت و اینک نیز خاطره و حماسه زیبای خود را برای نسل جوان و نوجوان باقی گذاشته است.
محمد حسین آنچنان جان خود را در راه اسلام و انقلاب فدا کرد و مرگ باشکوهش را معماری کرد که هر انسان آزاده ای را به تفکر وامی دارد که چگونه کودکی می تواند رعب و وحشت در دل دشمن بیافکند، پروازی ملکوتی داشته باشد و اینچنین نامش در تاریخ ثبت شود.
گزارش و عکس از سادات حسینی خواه -
/ 0 نظر / 38 بازدید