موزه های کرج/ موزه جانور شناسی

 

                         

 موزه جانورشناسی کرج که در آن جانوران و حشرات خشک شده زیادی نگاهداری می شوند از غنی ترین موزه های حشره شناسی کشور است.

 این موزه داخل دانشکده کشاورزی کرج در چهارراه دانشکده واقع است و چون داخل محوطه آموزشی قرار دارد هنوز راه دسترسی مناسب برای بازدیدکنندگان ندارد.

این موزه در سال 1309 توسط دکتر جلال افشار، استاد گروه گیاهپزشکی دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی تهران در کرج پایه گذاری شد.

 50 هزار نمونه حشره ، پنج هزار نمونه کنه و انواع جانوران بومی و غیر بومی که برخی از آنها مانند زرافه ، ببر بنگال و کرگدن جزو نمونه های منحصر به فرد و نادر جانوری هستند، در این موزه نگهداری می شود.
آزمایشگاههای آموزشی، پژوهشی، اتاق تاکسیدرمی، عکاسخانه و کتابخانه تخصصی نیز از دیگر بخشهای این موزه است

به اعتقاد "اولریش بوسنک" ، کارشناس هیات آلمانی موزه جانورشناسی ارفورت آلمان ، برخی از نمونه حشرات موزه جانورشناسی کرج مانند مجموعه کنه ها از مجموعه های حشرات موزه های اروپا کامل تر است .

  وی در جریان بازدیدش از موزه جانورشناسی کرج در سال ٨٧ می گوید:جای شگفتی است که موزه جانورشناسی کرج به رغم کمبودها وکاستی ها، توانسته است این نمونه های ارزشمند را جمع آوری و نگهداری کند.
وی خاطرنشان کرد: شیوه نگهداری نمونه های حشرات در موزه جانورشناسی کرج از موزه های اروپا متفاوت است اما لازم است تغییراتی در سامانه نگهداری این نمونه های ارزشمند ایجاد شود.
وی افزود: این موزه بشدت از نظر چاپ، انتشار، تهیه و ثبت نمونه های حشرات در محدودیت است، درحالیکه تحقیقات ما در خارج از محدوده جانورشناسی
آلمان ادامه دارد و مثلا ما نمونه های جانوری هیمالیا را نیز تهیه کردیم اما تحقیقات این موزه منحصر در منطقه جغرافیایی ایران است .

در این موزه می توان چیزهای جالبی از کبد گوسفند تا ماهی های مرکب خلیج فارس، مرجان ها، ستاره های دریایی، انواع کنه، پروانه، رتیل، کرمهای روده در انسان و حیوان (مانند کرم کدو و آسکاریس) ، انواع پرندگان و چرندگان و حتی قدیمی ترین سمپاش فلزی ایران را یافت.
   هوبره، کالائوس، خرس بور، شیر، کفتار، میمون تنبل، طاووس ، یوزپلنگ ایرانی و انواع جانوران بومی و غیر بومی که برخی از آنها مانند زرافه ، ببر بنگال و کرگدن جزو نمونه های منحصر به فرد و نادر جانوری هستند، در این موزه نگهداری می شود.
  در گوشه ای از این موزه نیز ماکت جالبی از صدها ملخ و عروسکهای کوچک به شکل انسان وجود دارد که تاریخچه مبارزه با ملخ را روایت می کند.
   این ماکت نشان می دهد که چگونه بشر اولیه در ابتدا با جهالت و استفاده از خرافه ها سعی در نابودی ملخ ها داشتند تا محصولات کشاورزی خود را حفاظت کنند و سپس به روشنایی و علم دست یافته است.
    در گوشه ای دیگر از این موزه مرغهای خشک شده (از جوجه تا یک مرغ بالغ) به ترتیب نمایش داده شده و در حقیقت مراحل مختلفی را که یک مرغ در دوره نشو و نمای خود طی می کند، بازسازی شده است.
    خرسی که دستش را در ظرف عسل فرو برده و یا پلنگی که بر بلندای صخره ای گویا برای شکاری کمین کرده است، حس قرارگرفتن در طبیعت بکر را به انسان القا می کند.
    علاوه براین 50 هزار نمونه حشره و  پنج هزار نمونه کنه این موزه را به غنی ترین موزه حشره شناسی کشور بدل کرده است.
   به اعتقاد "اولریش بوسنک" ، کارشناس هیات آلمانی موزه جانورشناسی ارفورت آلمان که در سال 87 از این موزه دیدار کرده ، برخی از نمونه حشرات موزه جانورشناسی کرج مانند مجموعه کنه ها از مجموعه های حشرات موزه های اروپا کامل تر است.
  وی در جریان دیدارش از این موزه می گوید:جای شگفتی است که موزه جانورشناسی کرج به رغم کمبودها وکاستی ها، توانسته است این نمونه های ارزشمند را جمع آوری و نگهداری کند.
    گرچه این موزه زیبا، غنی ترین موزه حشره شناسی کشور است اما متاسفانه شهروندان کمی از وجود چنین موزه غنی و زیبایی مطلعند که این ناآگاهی از آنجا ناشی می شود که این موزه در داخل محوطه دانشکده کشاورزی کرج واقع است و چون داخل محوطه آموزشی قرار دارد هنوز راه دسترسی مناسب برای بازدیدکنندگان ندارد.
   از سوی دیگر به نظر می رسد این موزه به امکانات بیشتری نیاز دارد که دکتر "علیرضا صبوری" ، رییس موزه جانور شناسی کرج در این باره می گوید: اگر این موزه درآمدی داشت امکانات بیشتر و بهتری برای این موزه فراهم می شد و امید می رود با ساخته شدن راه دسترسی مناسب و اجرای طرح دیدار همگانی از این موزه، این درآمدها محقق شود.
   وی افزود: از سوی دیگر دیدارکنندگان از این موزه باید تا حدی سرما را تحمل کنند چراکه دمای مناسب برای نگهداری جانوران و حشره ها در این موزه نباید بیش از 14 درجه سانتی گراد بالاتر برود.
   وی اظهار داشت: درحال حاضر موافقت رییس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران برای دیدار عمومی از این موزه گرفته شده است.
  هرچند که طرح بازدید همگانی از این موزه به زودی به مرحله اجرا در می آید اما به نظر می رسد این موزه برای تبدیل شدن به یک جاذبه گردشگری و یک مرکز علمی راه طولانی را درپیش دارد چراکه اکنون بسیاری از موزه های جهان تنها به جذب گردشگر اکتفا نکرده و دستاوردهای علمی خود را از طریق شبکه ارتباطی گسترده نظیر اینترنت ، کتاب و نشریه به جامعه عرضه می کنند.
    این درحالی است که متاسفانه موزه جانورشناسی کرج از این ابزارهای ارتباطی بی بهره است و  "اولریش بوسنک" ، کارشناس هیات آلمانی موزه جانورشناسی ارفورت آلمان در جریان سفرش به این موزه نیز به این نکته اشاره کرده و گفته است: این موزه به شدت از نظر چاپ، انتشار، تهیه و ثبت نمونه های حشرات در محدودیت است، درحالیکه تحقیقات ما در خارج از محدوده جانورشناسی آلمان ادامه دارد و مثلا ما نمونه های جانوری هیمالیا را نیز تهیه کردیم اما تحقیقات این موزه منحصر در منطقه جغرافیایی ایران است.
  صبوری، رییس موزه جانورشناسی کرج در این باره نیز می گوید: راه اندازی سایت این موزه در اولویت برنامه های کاری قرار دارد اما این مهم باید پس از به روزشدن اطلاعات و سامانه علمی انجام شود.
  وی افزود: به روزکردن این سامانه علمی نیز به دلیل شمار کم نیروی انسانی زمان بر است چراکه باید تک تک نمونه های علمی به روز شوند.
  وی خاطرنشان کرد: با این وجود مشکلی از نظر شبکه ارتباطی در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران وجود ندارد و به محض به روز شدن اطلاعات، سایت موزه جانورشناسی کرج راه اندازی خواهد شد.


  

گزارش و عکس:‌سادات حسینی خواه

/ 3 نظر / 54 بازدید
نوبتی

دوست داری فقط با یک کلیک به دوران خوش کودکی برگردی؟ ما راهشو پیدا کردیم. منتظریم تا بیای[گل]

shoma ke zahmat keshidi khob telefone muze ham midadi!!!!!!!!!1

مان

سلام و درود بر دوست عزیز . وب جالبی دارین امیدوارم که بهتر بشه و امارش بره بالا . اگه مایل به تبادل لینک هستین لطفا خبرم کنین تا با چه اسمی لینکتون کنم. و اگه دوست داشتین میتونین منو با اسم (هنر برتر از گوهر) لینکم کنین . منتظر شما هستم . خوشحال میشم[گل] موفق باشین