هنرمندان کرجی- هنرهای کرج- کارادل

 

تجسم یاد ایام با هنر تجسمی

کودکی دستهایش را دور دریچه شهرفرنگ حلقه کرده و درون آن را تماشا می کند، شهر، شهر فرنگه، از همه رنگه، خیلی قشنگه، خوب تماشا کن.
کاسبی برروی چارپایه، "چاقاله بادام" می فروشد، سبزه بادوم، ریزه بادوم تازه و خوشمزه بادوم.
آنسوتر قصابی مشغول خردکردن گوشت برای چند مشتری خانم با چادرهای مشکی و گل گلی است، قهوه خانه و قلیان هایش، کله پزی زیرگذر، خرازی، نانوایی سنگکی، کرسی، چراغ گردسوز با سه پایه رویش و ...
این همه گوشه ای از دست ساخته های حبیب الله دل شکیب ساکن کرج است که به گفته خودش دلش می خواهد که تماشاگران آثارش را به خاطره های گذشته های نه چندان دور بازگرداند.
او که با استفاده از همین دست ساخته ها برخی ضرب المثل های اصیل ایرانی نظیر موش تو سوراخ نمی رفت را نیز به تصویر کشیده است، برای این آثار ابداعی خود نام "کارادل" را انتخاب کرده است.
آثاری که تاکنون نزدیک به یکصد بار درموزه ها، بوستانها و فرهنگسراهای مختلف کشور به نمایش گذاشته شده و اغلب با استقبال چشمگیر مواجه شده است.
دل شکیب می گوید: از نوجوانی به دیدن آلبوم عکسهای قدیمی بسیار علاقمند بودم که با برجسته سازی به آدمها و اشیا اطراف آنها که در این عکسها می دیدم، بعد تازه ای بدهم.
او که بازنشسته شرکت نفت است، افزود: ابتدا با استفاده مواد گوناگون نظیر چوب، گچ و خمیر برای بعدبخشی به عکسها تلاش کردم اما نتیجه کار رضایت بخش نبود.
وی گفت: با گذشت دو سال با علاقه شدیدی که به این کار داشتم دست به ابداعی با استفاده از طلق پی وی سی، رنگ و حرارت زدم که حاصل آن خلق این آثار و برپایی دهها نمایشگاه شد.
دل شکیب اظهارداشت: اکنون 20 سال از خلق نخستین آثار که به گفته وی سبک جدیدی در هنرهای تجسمی و حجم سازی بشمار می رود، گذشته است و خودش هم فکر نمی کرده است که این چنین مورد استقبال قرار گیرد.
او با نرم کردن پی وی سی و سپس حالت دادن و رنگ آمیزی آثار خود، قادر است با دستهای هنرمندانه اش تقریبا همه فضاها، اشیا و آدمهای اطراف خود را شبیه سازی کند.
دل شکیب تاکید کرد: انتظار هیچ منفعت مالی ندارم، و حتی تقاضای خرید برخی از آثارم را رد کرده ام و تنها تماشای آنها توسط مردم وپرسشهای آنان و اینکه این آثار ماندگار خواهد شد، مرا راضی می کند.
او اسم "کارادل" به این آثار  به معنی "کار، ابداع ، دل شکیب" توصیف کرد و گفت: به تلاشهایم ادامه خواهم داد و امیدوارم این آثار روزی به موزه ها راه یابد.
دل شکیب دستکم تاکنون 250 اثر از آداب و رسوم مردمان قدیم و مجموعه ضرب المثل های ایرانی را در قالب تابلوهای نقش برجسته سه بعدی خلق کرده و به نمایش گذاشته است.
اینکه نام این آثار کارادل باشد یا هرچیز دیگری مهم نیست چرا که این هنرمند کرجی توانسته است با آثار خود تماشاگران زیادی را جذب کند.

ساناز حسینی خواه

/ 0 نظر / 41 بازدید