موزه های کرج/ اماکن تاریخی کرج/ کاخ سلیمانیه

 گرچه کاخ سلیمانیه کرج موزه نیست اما به واسطه دو تابلوی منقوش زیبا مربوط به دوران قاجار می توان از آن به عنوان موزه یاد کرد.در گوشه دنجی از دانشکده کشاورزی کرج بنایی مشهور به کاخ سلیمانیه در میان حصارهای توری به چشم می خورد که شاید بسیاری از دانشجویانی که هر روز از کنار این بنا می گذرند از وجود آن بی خبرند. کاخی که روزگاری میزبان پادشاهان قاجار بوده است. 
به گواه تاریخ پادشاهان قاجار حدود 143 سال بر ایران فرمانروایی کردند و در این دوران بناهایی با نامهای پر طمطراق نظیر عمارت گلشن، ساختمان کلاه فرنگی، باغشاه اول، عمارت درقرمز، باغ انگوری، فراش آباد و باغ فردوس در کنار کاخ سلیمانیه کرج ایجاد شد که اکنون هیچ اثری از آنها باقی نمانده است.
امروزه از تمام آن عمارتها، کاخهای مجلل، تالارها، حوضها، جویبارها و تمام اماکن و جایگاه های دارالسلطنه سلیمانیه تنها بنایی در حال ویرانی باقی است که بیشتر خاطره خانه درویشان را تداعی می کند تا سرای امیران.
با این حال در دل این ویرانه یعنی در تنها تالار باقی مانده از کاخ سلیمانیه کرج، دو تابلو بزرگ مربوط به شاهزادگان قاجار دیده می شود که تا حدود زیادی از گزند و زوال در امان مانده و به این بنا ارزش بخشیده است.
ساختمان کاخ، بنایی مستطیل شکل است که برروی ستونهای آجری ساخته شده و از سطح زمین دو متر و 50 سانتیمتر ارتفاع دارد.
این کاخ جزو اولین بناهایی است که در ایران برروی پایه (پیلوت) ساخته شده است.
هشت پله لاجوردی رنگ در ضلع شمالی و هشت تای دیگر در ضلع جنوبی، راههای ورودی به داخل ساختمان هستند.
یک تالار مرکزی قسمت اصلی این بنا را تشکیل می دهد که در بالای درهای ورودی شرقی و غربی این تالار دو تابلوی رنگ روغن بزرگ به ابعاد شش متر و 85 سانتمیتر در دو متر و 40 سانتیمتر از شاهزادگان قاجار ترسیم شده است.
تابلوهای منقش برروی دیوارهای این تالار توسط عبدالله خان نقاش باشی از هنرمندان دوره قاجار کشیده شده است.
به گفته علی شیزری، کارشناس اداره میراث فرهنگی کرج، عبدالله خان یکی از نقاشان بنام قاجار بوده که در طول عمر خود، آقامحمدخان را از نزدیک دیده بود.
عبدالله خان نه تنها در نقاشی، بلکه به فنون و هنر گچبری و آینه کاری نیز تسلط داشت و بعدها لقب معمارباشی به او داده شد.
عبدالله خان در این دو تابلو ضمن به تصویر کشیدن شاهزادگان قاجار نام آنان را نیز در کنارشان درج کرده است.
از جمله در تابلو شرقی این بنا، آقامحمد خان قاجار، بنیانگذار سلسله قاجار در حالیکه برروی تختی شبیه تخت طاووس نشسته و قلیان نی پیچی در مقابلش است را نشان می دهد که سران ایل قاجار از جمله شاهزاده محمد علی میرزا و ... نیز در دو طرف او هستند.
تابلوی غربی صحنه ای مربوط به دوران شهریاری فتحعلیشاه قاجار که در حال جلوس برروی تخت است را نشان می دهد.
کارشناس میراث فرهنگی کرج می گوید: تابلوهای شاهزادگان قاجار در حقیقت شامل اطلاعاتی از سبک و تکنیک نقاشی در آن دوران را نیز به دست می دهد و  این تابلوها تلفیق و ترکیب هنرمندانه و ظریفی از هنرنقاشی ایرانی متداول دوران قاجار و هنر غربی آن دوران است.
اکنون صرفنظر از ارزشهای معماری بنای کاخ سلیمانیه با بیش از یک قرن قدمت، دو تابلو نقاشی ارزشمند ترسیم شده بردیوارهای آن می تواند با جذابیتهای خاص خودش زمینه رونق و توجه بیشتر به این اثر تاریخی را جلب کند. این بنای تاریخی و نقاشیهایش اما با مشکل دیگری روبه روست چه اینکه قرار گرفتن این کاخ در محوطه دانشکده کشاورزی کرج، امکان دسترسی علاقمندان و دوستداران آثار تاریخی به این بنا را دشوار کرده است.
از همین روست که واقع شدن کاخ سلیمانیه در دانشکده کشاورزی  زمینه ساز مهجور ماندن قلمداد می شود.
 حفظ و بازسازی کاخ کوخ شده سلیمانیه کرج که یکی از چند بنای مهم تاریخی این دیار بشمار می رود، همتی بایسته می خواهد تا این اثر فراموش شده، شکوه و ابهت پیشین خود را بازیابد.

ساناز حسینی خواه

/ 5 نظر / 11 بازدید
مریم

با سلام و خسته نباشی .خواستم به این وسیله از شما به خاطر زحمت های فراوانی که برای معرفی کرج و داشته های آن می کشید از شما تشکر کنم موفق باشی

مهراب

با سلام ما كه خودمان ساكن كرج هستيم تا به حال از آثار تاريخي كرج ديدن نكرده ايم. به اين دليل كه هيچ اثري معرفي نشده است. و نمي دانم وجود سازمان ميراث فرهنگي در كرج ضرورتي دارد يا نه ؟؟؟؟ زيرا كه ما ايرانيان به ميراث تاريخي خود ارزشي نمي دهيم. در سفرهايي كه داشتيم بسياري از آثار را ديدم كه در معرض هوا قرار دارند و به مرور زمان از بين خواهند رفت حيف به زحمت هايي كه گذشتگان ما كشيدند و اين بناهاي زيبا را ساختند.

امیرحسین

ازینکه به شهرتون اهمیت میدید و درباره ی آن مینویسید ممنونم من اینجارو سال 82 کشف کردم.فکر کنم عده ی معدودی اینجارو میشناسند از اطلاع رسانی متشکرم.

امیرحسین

ازینکه به شهرتون اهمیت میدید و درباره ی آن مینویسید ممنونم سال 82 این کاخ مخروبه را کشف کردم مثل اینکه الان وضعیتش خیلی بهتر شده هر چند هنوز عده ای معدودی درباره ی آن میدانند.از اطلاع رسانی متشکرم

الهام

سلام عزیزم.لطفا آدرس دقیق این کاخ رو به ایمیلم بفرستید.بنده از دبیران فرهنگی دانشگاه تربیت معلم هستم و میخوام بچه ها رو برای اردو به اینجا ببرم با سپاس فراوان[تایید]