طبیعت کرج/ طبیعت آسارا/کرج شناسی

طبیعت بخش آسارا کرج سرشار از گیاهان دارویی است

طبیعت آسارا کرج به ویژه ارتفاعات این بخش به دلیل ویژگیهای خاص اقلیمی و تنوع منحصر به فرد آب و هوایی ، همچنین وجود چشمه سارهای فراوان ، منبع غنی از گیاهان دارویی به شمار می رود.

گیاهان دارویی، گیاهانی هستند که به دلیل دارابودن خواص درمانی و عوارض کم، همواره مورد توجه قرار داشته و طبیعت و محیط زیست بخش آسارا کرج یکی از مناسبترین مکانهای رویش این دست از گیاهان است.
در گوشه و کنار بخش آسارا انواع و اقسام گیاهان دارویی از جمله آویشن، شیرین بیان، گل گاو زبان ، چای کوهی، خیارچه، گلپر، والک، پیازکوهی، کنگر و گزنه ( که در درمان فشار خون موثر است) می روید.
وفور گیاهان دارویی در این منطقه به حدی است که حتی در حاشیه کوچه پس کوچه های با صفای روستاهای بخش آسارا این گیاهان مشاهده می شوند.
روستای کلوان بخش آسارا یکی از این روستاها است که به دلیل قرار گرفتن در کنار قله در کوچه و پس کوچه های آن گیاهی به نام "الرگ" می روید که از آن "گلپر" حاصل می شود و دارای خواص درمانی متعددی از جمله رفع سوء هاضمه است.
نکته جالب اینجاست که زنان روستایی نقش بسزایی در حفاظت، احیا ، شناخت و جمع آوری گیاهان دارویی در این بخش ایفا می کنند.
آنان در فصلهای گوناگون به ویژه بهار به کشت و جمع آوری گیاهان دارویی اهتمام می ورزند.
وجود فراوان این گیاه در بخش آسارا موجب شده که این گیاهان به یکی از منابع درآمد برخی خانواده های روستایی بخش آسارا کرج تبدیل شوند.
می توان گفت گیاهان دارویی در اغلب روستاهای بخش آسارا می روید.
رییس مرکز ترویج و خدمات جهاد کشاورزی بخش آسارا کرج در این باره می گوید: گیاهان دارویی در اغلب روستاهای بخش آسارا از جمله شهرستانک، آسارا ، شلنک، امام چشمه، لانیز، همه جا، درده، خداسرا، کلوان، لیلستان، آیگان و اویزر می روید.
"غلامحسین ترابی نژاد" افزود: اکنون حدود 62 هزارمتر مربع از اراضی بخش آسارا کرج زیر کشت گیاهان دارویی است.
وی اظهار داشت: این گیاهان دارویی بیشتر توسط بخش خصوصی تولید می شود که قسمتی از آن مورد استفاده خانواده های روستایی بخش آسارا کرج قرار گرفته و بخش دیگری از آن برای فروش و تبدیل وارد بازار و مراکز تبدیل فرآوری می شود.
ترابی نژاد خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی بخش آسارا نیز برای حمایت از توسعه صنعت گیاهان دارویی در مطنقه طی دو سال اخیر هفت کلاس ترویجی و آموزشی را در منطقه آسارا برگزار کرده است.
وی یادآور شد: توسعه تولید گیاهان دارویی به عنوان ذخایر ارزشمند طبیعی و گسترش استفاده از آنها بسیار ضروری به نظر می رسد.
گفتنی است گیاهان دارویی کاربردهای مختلفی از جمله تهیه غذا و خوراکی و مهندسی ژنتیک و البته تولید دارو دارند.
استفاده از ترکیبات دارویی مشتق از گیاهان، نه تنها قدمت زیادی دارد، بلکه به‌دلیل عوارض جانبی بی‌شمار داروهای شیمیایی بسیار نافع و سودمند است و امروزه پرورش و تولید گیاهان دارویی با رشد قابل‌توجهی روبرو شده ‌است.
بی تردید ایجاد تعاونی و حمایت بیشتر از دست اندرکاران پرورش گیاهان دارویی در کنار شرایط اقلیمی مناسب می تواند آسارا را به یکی از مراکز مهم تولید و حتی صادرات گیاهان دارویی بدل سازد.
اکنون در کشور هشت هزار گونه گیاهی وجود دارد که یکهزار و
۲۰۰مورد آن جزو گونه‌های دارویی هستند.

/ 0 نظر / 128 بازدید