پیشینه تاریخی کرج

کرج از دوران پیش از تاریخ و باستان نیز سرزمینی پرجاذبه و مرکز آب و آبادانی بوده است. استعدادهای طبیعی و منابع فراوان سلسله جبال البرز، همچنین خاک حاصلخیز البرز و دشت منتهی به آن برای اجتماعات بشری مناسب بوده است و دلیل آن آثار باستانی ارزشمندی است که در گوشه و کنار این جلگه وسیع در حاشیه راههای ارتباطی کهن قابل مشاهده است. اطلاعات موجود حاکی است که کرج مدتی جزو مازندران و زمانی قسمتی از ری بوده است. تا پیش از حمله مغول رفت و آمد کاروانها بیشتر از راهی بوده که از طریق سگز آباد و شهریار به ری می رفته از این دوره به بعد راه  "قزوین-کرج-ری" به قبلی ترجیح داده شده است اما اهمیت کرج در دوره صفوی به دلیل قرار گرفتن برسر راه قزوین به تهران و تبریز بیشتر شده  است.

در اوایل قرن هفتم هجری قمری "یاقوت حموی" کرج را تابع ری ذکر کرده است.

در جزوه ای تحت عنوان "شناسنامه شهرستان کرج" توسط فرمانداری این شهرستان تهیه شده در مورد وجه تسمیه نام کرج چنین آمده است:

کرج از کلمه کراج به معنی بانگ و فریاد است. زیرا در تپه آتشگاه و کوههای کلاک و قلعه دختر شهرستانک و بز قلعه اشتهار در ایام تابستان برای رساندن خبر و دیده بانی ، آتش افروزی می شد و در موقع جنگ، به این وسیله از هجوم دشمنان باخبر می شدند، در آن روزگار ممکن است نام کرج، کراج بوده است.

در فرهنگ نفیسی، کرج به معنی گوی، گریبان، چاک و شکاف آمده و آن رودخانه ایست که در کوههای شمال غربی ری جاری می شود و بلوک شهریار و ساوجبلاغ را مشروب می سازد و نام دهی است در کنار این رودخانه که پادشاهان قاجار در آنجا بناها و قصرهای عالیه بنا کرده اند. همچنین در کتب مختلف آمده، لفظ کرج در کلمه کرژ به معنی کوهپایه است.

منبع: ویژه نامه اولین همایش نگرشی بر فعالیتهای فرهنگی و هنری کرج

/ 3 نظر / 32 بازدید
باد مهربون

سلامممممممممممممممممممم من به تاریخ علاقه دارم و با کمال میل شما رو لینک میکنم

باد مهربون

سلامممممممممممممممممممم من به تاریخ علاقه دارم و با کمال میل شما رو لینک میکنم

ناهید

سلام لطفا اگه میشه آدرس یا شماره تلفنی از کارگاه صنایع دستی آقای بحری تو سایت بذارین یا اگه زحمت نیست برام ایمیل کنین از گزارش زیباتون بسیار سپاس پیروز باشید