گرمدره ، یاقوت سبز استان تهران

                    

گرمدره، یاقوت سبز استان تهران

شهر گرمدره در کیلومتر 22 جاده مخصوص کرج  بر خلاف نامش، دارای آب و هوایی باطراوت است و هرچند صنایع پراکنده در گوشه و کنار شهر، این دیار را جزء مناطق صنعتی قرار داده اما سرسبزی دل انگیزش، چشم هر بیننده ای را می نوازد.

در کوچه و پس کوچه های این شهر، پرتره درختان قطور در هم تنیده شده و سرسبز باغها که از پس حصارهای کاهگلی خود برآمده اند، چشم انداز زیباترین مسیرهای پیاده روی را پیش روی چشمان ، گسترده  است.

سرسبزی شهر گرمدره تنها به خاطر باغها و کوچه باغهایش نیست بلکه زیباییش را بیشتر وامدار فضای سبز شهری خود است به طوریکه سرانه فضای سبز در شهر گرمدره، دهها برابر متوسط سرانه فضای سبز در کشور است.

 گرچه بسیاری فکر می کنند شهر گرمدره به واسطه نامش شاید خشک و بی گیاه باشد و از سرسبزی، بهره ای نبرده است اما برعکس این شهر تا بدان حد، سرسبز است که سال گذشته این شهر در میان شهرهای شهرستان کرج به خاطر توسعه فضای سبز شهری به عنوان "شهر نمونه سبز" ، انتخاب شده است.

فضای سبز شهری ، بوته ها و علفهای سربرآورده در حاشیه کوچه ها، درختان کهنسال و باغهای پراکنده در کنار بافت قدیمی و ساده شهر گرمدره،  محیط این شهر را آرام و دلپذیر ساخته است.

با این وجود مسافرانی که از جاده مخصوص کرج تردد می کند  کمتر با این شهر آشنا هستند و خیلی دور از ذهن است که شهر گرمدره دارای چشم اندازی زیبا باشد.

نام گرمدره برای بسیاری از مردم شاید ، کارخانه ها و شرکتهای بین راهی و حتی تصادفهای جاده مخصوص را در ذهن تداعی کند درحالیکه فضای سبز، اقتصاد پویا و هویت تاریخی این شهر، همواره نادیده انگاشته شده است.

نام گرمدره در حقیقت نه به خاطر گرمای هوا که به دلیل خونگرمی مردم گرمدره بر این دیار نهاده شده است و برعکس تصور رایج، آب و هوای گرمدره نسبت به کرج و تهران از سه تا 8 درجه سانتی گراد، خنک تر است.

از سوی دیرگر شهر گرمدره به لحاظ قرار گرفتن در میان دو کلانشهر تهران و کرج و نیز گذر دو محور ارتباطی مهم کشور از این شهر شامل بزرگراه تهران کرج و جاده مخصوص کرج و همچنین اتصال شرق و غرب کشور از اهمیت استراتژیکی بالایی برخوردار است.

شهر گرمدره با حریم حدود دو هزار و 357 هکتار مساحت، اولین شهر ورودی از سمت شرق به کلانشهر کرج به شمار می رود و با شهرهای قدس، وردآورد و تهران نیز هم مرز است.

رییس شورای اسلامی شهر گرمدره درباره این شهر می گوید:  شهر گرمدره برای استقلال خود مسیر تاریخی پر فراز و نشیبی از روستا، دهستان تا شهر را طی کرده است.

"حمید بخشایشی" افزود: شهر گرمدره در گذشته (حدود 50 سال پیش) از لحاظ خدمات شهرداری تحت پوشش تهران قرار داشته است و این شهر پیش از این ، دهستانی  شامل پنج روستای کوهک، گرمدره، امیرآباد، ناصریه و سعادتیه بوده است و با پیگیری شورای روستایی در سال 83 گرمدره و روستاهای تابعه از حریم تهران منفک شدند.

: گرچه ساکنان بومی گرمدره  بیش از یکصد سال است که در این منطقه سکونت دارند اما اغلب جمعیت این شهر، غیربومی است.

 جمعیت شهر گرمدره  بر اساس آمار رسمی سال 85 ، 12 هزار و 800 نفر است ولی با احتساب جمعیت شناور آن (به دلیل صنعتی بودن منطقه) بالغ بر 25 هزار نفر می شود.

یک عضو شورای اسلامی شهر گرمدره کرج نیز می گوید: شهر گرمدره تا پایان دهه 70 در حریم تهران قرار داشته و تهران به خاطر اینکه از این شهر به عنوان مرکز تنفسی غرب شهر تهران استفاده کند، از توسعه بسیاری از امکانات شهری در این منطقه، جلوگیری می کند و مراکز صنعتی به صورت قارچ وار در این منطقه رشد می کنند.

"علی اکبر مهدی زاده" افزود: اولین اداره اجرایی با عنوان "دهداری" در سال 1368 در منطقه گرمدره استقرار یافت و شهرداری نیز از سال 1383 در این منطقه فعالیت خود را آغاز کرد.

از آن زمان تلاش شده تا امکانات شهری توسعه یابد و امید است توانمدیهای اقتصادی، فرهنگی و ... شهر گرمدره هرچه بیشتر و سریعتر شکوفا شود.

متاسفانه شهرگرمدره آثار باستانی چندانی ندارد و معدود آثار باستانی آن نیز از بین رفته است.

 بقایای قلعه سالار که قدمت آن به دوران قاجار بازمی گردد اکنون به صورت باغی در منطقه  ناصریه گرمدره به چشم می خورد.

اثر تاریخی دیگر گرمدره موسوم به "کلاه فرنگی" مربوط به دوران پهلوی در ضلع شمالی گرمدره واقع شده  که مرکز تفریحی یکی از فرقه های ضاله به شمار می رفته و اکنون بقایای آن مشخص است.

بنابراین به نظر می رسد صنایع و اقتصاد گرمدره بیش از بعد فرهنگی در خور توجه است.

 اقتصاد گرمدره با نامهای آشنایی مثل "اتمسفر" و ... در بازارهای صنعتی کشور ، آشنا است و شمار فراوان واحدهای صنعتی این منطقه، گرمدره را به یکی از پویاترین مناطق کرج در عرصه تولید، تبدیل کرده است.

وجود این واحدهای صنعتی، اقتصاد و رونق رو به رشد و آینده نگری را در گرمدره ، نوید می دهد.

به هر حال شهر گرمدره به دلیل وجود باغات ، اقتصاد پویا و صنایع، دو محور ارتباط مهم بزرگراه تهران کرج و جاده مخصوص کرج (اتصال تهران به گرمدره از طریق بزرگراه همت نیز در دست اقدام است)  و دو ایستگاه مترو دارای ظرفیتهای بالقوه و بالفعل فراوانی به ویژه در زمینه اقتصاد و کشاورزی است.

از سوی دیگر طرحهای عمرانی در دست ساخت نظیر پارک جنگلی 70 هکتاری، بزرگترین هتل استان تهران، نخستین پارک آبی غرب استان تهران و مجتمع های رفاهی بین راهی در گرمدره کرج می تواند این منطقه را به عنوان یکی از قطبهای مطرح گردشگری در استان تهران ، مطرح سازد. 

/ 1 نظر / 2 بازدید
کامی

با درود فراوان به خواهر بزرگوار کرجی. تارنمای بسیار جالبی دارید ، امید است در گسترش آن در آینده با کارهای زیبایتان تارنمای خود را همواره پر بار نگه دارید. با سپاس فراوان از شما[گل][گل][گل][گل][گل]