درختان تاریخی کرج/ درخت تناور 2 هزار و 500 ساله با قطر 13 متر در شهرستانک کرج

 درختی تاریخی، کهنسال ، قطور و قدیمی با قدمت 2 هزار و 500 سال، ارتفاع 17 متر و قطر 13 متر و 95 سانتی متر در شهرستانک آسارای کرج وجود دارد.

 این درخت تاریخی ، کهنسال، تنومند، زیبا و پرابهت دو هزار و پانصد ساله "اورس" به نام محلی "هورست" در ضلع جنوب شرقی روستای شهرستانک قرار گرفته است.
 این درخت که همچنان سرسبز است می تواند به عنوان نماد گردشگری طبیعی و تاریخی شهرستانک کرج مطرح می شود.
   اورس گونه‌ای سرو است که در مناطق کوهستانی می‌رویدو بیشتر در رشته کوه‌های البرز یافت می‌شود، این درخت از جمله درختان حفاظت شده به شمار می‌آید که قطع آن ممنوع است.
  بخشدار آسارا درباره این درخت گفته است: گفت و گو های اولیه با دهیاری شهرستانک کرج برای برای احداث راه دسترسی به این درخت قدیمی که بیشتر جنبه تاریخی دارد، انجام گرفته است.
ابوالقاسم  باقری افزود: پس از انجام مطالعات اولیه و تعیین و برآورد مسافت راه و هزینه های آن، امید می رود اجرای ساخت این راه در سال 89 عملیاتی شود .
  وی اظهار داشت: پیشنهاداتی نیز برای جذب هرچه بهتر گر دشگر از طریق راه اندازی  کالسکه ای در مسیر دسترسی به این درخت نیز مطرح شده است.
  وی خاطرنشان کرد: همجواری این درخت با روستای شهرستانک که با 530 خانوار جمعیت یکی از پنج قطب گردشگری کرج به شمار می رود خود شرایط را برای فراهم آوردن فضای گردشگری هرچه بیشتر در این منطقه فراهم می آورد.
  روستای شهرستانک کرج در کیلومتر 45 محور گردشگری کرج - چالوس، دوآب شهرستانک در بخش آسارا واقع شده است که کاخ ناصرالدین شاه و کاخ آناهیتا معروف به قلعه دختر از جمله آثار تاریخی آن به شمار می روند.
  گفته می شود درخت کهنسال دو هزار و 500 ساله هورست در شهرستانک کرج با وجود قدمت و جاذبه طبیعی آن هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.
   این درحالی است که درختان تاریخی، تنومند و زیبای متعددی در شهرستان کرج به ویژه محور کرج - چالوس وجود دارد که بیشتر درختان چنار قدیمی هستند و می توانند به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری کرج مطرح شوند.

/ 3 نظر / 123 بازدید
مهدی

سلام خسته نباشید . اینکه درباره کرج می نویسید خیلی خوبه فکر می کنم باعث می شه هویت ما بیشتر شناخته بشه.

ي

سلام ميتونيم از مطالبتون در وبلاگمون استفاده كنيم؟