موزه های کرج/ موزه عجایب هفت گانه جهان

موزه عجایب هفت گانه کرج با نام "نگارخانه نصر" فعالیت خود را در سال ١٣٨٧ در کرج در کیلومتر ١۴ جاده کرج چالوس جنب رستوران چالوس آغاز کرده است.

بی شک دیدنیهای بسیاری در جهان وجود دارد که "عجایب هفت گانه" همانگونه که از نامش پیداست مشهورترین آنها به شمار میرود، اینک اما اینکه این عجایب یک جایی در همین نزدیکی مثلا کرج باشد، این خود به نوعی شاید عجیب تر به نظر برسد.

اهرام ثلاثه، مجسمه زئوس، مجسمه رودس، مقبره موسولوس، معبد آرتمیس، فانوس الکساندریا و باغهای معلق بابل، نامهای هفت اثر شگفت انگیز و اعجاب آور جهان هستند که یک هنرمند کرجی نمونه های آنها را به همراه شماری دیگر از دیدنی های جهان گردهم آورده است.
"نصرالله روحانی" هنرمند کرجی برای ساخت و جمع آوری این آثار پنج سال وقت صرف کرده و اکنون آنها را در نگارخانه ای با عنوان "نصر " که گنجینه شخصی او نیز به شمار می رود به نمایش گذاشته است.
شاید جالب تر و کمی هم عجیب باشد که نگارخانه نصر واقع در کیلومتر 14 جاده کرج به چالوس از مدتی پیش گشایش یافته است اما کمتر کسی از وجود آن که در همین نزدیکی است خبر داشته و به تماشای آن رفته باشد.
این در حالی است که روحانی سازنده این آثار که بزرگی برخی از آنها به هشت مترمربع می رسد،می گوید: این نگارخانه را از آن جهت در جاده چالوس دایر کرده ام که این جاده یکی از پر رفت و آمدترین جاده های کشور است.
وی از شمار دیدارکنندگان از این نگارخانه چندان راضی نیست و امیدوار است روزی فرا برسد تا مسافرانی که از جاده چالوس می گذرند در این موزه  هم استراحت کوتاهی کنند و هم بتوانند دیدنیهای جهان را در یک مجموعه تماشا کنند.
برای ورود به این نگارخانه، ابتدا باید از جایی موسوم به "تماشاگه تاریخ" که فضای ورودی آن شبیه غار است گذر کرد و در این تالار ورودی نقاشی های زیبایی به چشم می خورد که از نقاشی های غار در لاسکوی فرانسه مربوط به 10 تا 15 هزار سال قبل از میلاد اقتباس شده است.
تاریکی فضای ورودی و علفهای مصنوعی و خزه های طبیعی، فضای یک غار واقعی را در انسان القا می کند و هربیننده ای را مجذوب خود می سازد که آدمهای ماقبل تاریخ چگونه چنین نقاشی های زیبا و ساده و در عین حال باشکوهی را ترسیم کرده اند.
نقاشی های گاو و سگ که برروی این دیوار کشیده شده از شگفت انگیزترین هنرهای متعلق به دوران پیش از تاریخ محسوب می شود که حس ناتورآلیستی به انسان القا می کند و رنگ آمیزی زیبای آنها توسط این هنرمند کرجی شادی و نشاط فرح بخش را در انسان ایجاد می کند.
بیننده پس از گذر از این فضای غارگونه، در تالار اصلی این نگارخانه با ماکتهای عجایب هفت گانه جهان که هرکدام در وسعت هشت متر مربع برپا شده اند، روبرو می شود و به تعبیری سفر در دوران تاریخ شکلی دیگر به خود می گیرد.
مجسمه رودس در یونان مربوط به 280 سال قبل از میلاد، مقبره هالیکارناسوس- موسولوس در ترکیه، معبد آرتمیس ترکیه مربوط به356 سال قبل از میلاد، اهرام ثلاثه مربوط به 1800 سال قبل از میلاد، باغهای معلق بابل مربوط به شش قرن پیش از میلاد ، فانوس الکساندریا به ارتفاع یک ساختمان 40 طبقه و مجسمه زئوس یونان مربوط به 450 سال قبل از میلاد ، هر بیننده ای را به گذشته های بسیار دور می برد و حیرت، شکوه و توانایی بشر را در خلق آثاری چنین شگفت انگیز برمی انگیزد.
ساخت مجسمه های کوچک انسان و حیوان در حالتهای مختلف از جمله درحال سوار شدن به کشتی نوح و یا انسان شتر سوار کنار اهرام ثلاثه مصر، حس واقعی بودن این آثار را در ذهن انسان تداعی می کند.
جالب آنکه در کنار این عجایب هفت گانه، نمادهایی از کشتی نوح، تابلوهای خط های زیبای خوشنویسی مربوط به گلستان سعدی و نقاشی های رنگارنگ از موضوعهای مختلف حس زیباپسندانه و هنردوستانه هر انسان باذوقی را برمی انگیزد که همگی توسط این هنرمند خلق شده است.
در فضای بیرون تالار "تماشاگه تاریخ" در کنار درختی نونهال، دو انسان ماقبل تاریخ که یکی تکیه بر درخت داده و دیگری درحال آتش درست کردن است، ذهن انسان را به تفکر وامی دارد که آیا اندازه قد و چهره انسانهای ماقبل تاریخ تااین اندازه با چهره انسانهای امروزی تفاوت داشته است.
طبیعت زیبا و سرسبز این نگارخانه با درختان پرشاخ و برگ ، هوای بهاری، خنکای نسیم روح بخش، رودخانه مواج، تخته سنگهای جلا خورده داخل رودخانه، درهم آمیختن طنین آهنگ خش خش برگها، صدای پرندگان و امواج خروشان آب، کلبه چوبی و آلاچیق محیطی دلپذیر را فراهم کرده که روح هرانسان خوش ذوقی را سیراب می سازد.
شاید جالب باشد که تمام کارهای مربوط به فضای این نگارخانه، طراحی دکور، نقاشی ها، نورپردازی و تمام چیدمان آثار هنری توسط نصرالله روحانی انجام شده است، هنرمندی که طراح خط شناسنامه، کوپن و برخی از اسکناسها و چکهای تضمینی است.
روحانی که اکنون با عصا راه می رود،متولد سال 1305 است و تحصیلات خود را در دانشگاه علم و صنعت و همچنین کشور آمریکا در رشته ها ی چاپ، معماری داخلی و گرافیک گذرانده و 50 سال است که در هنر نقاشی و طراحی فعالیت می کند و به گفته خودش شاگرد اسماعیل آشتیانی از شاگردان استاد کمال الملک بوده است.
وی همچنین مدتی ریاست بخش نمایشگاه و کارهای هنری سفارت آمریکا را برعهده داشته است.
این هنرمند چیره دست  می گوید: برای ساخت این نمایشگاه و موزه به خارج از کشور سفر کردم تا اطلاعات دقیق مربوط به این عجایب هفت گانه از منابع متعدد و معتبر جمع آوری کنم اما متاسفانه این موزه استقبال کننده چندانی ندارد و حمایت کافی نیز از هنرمندان صورت نمی گیرد.
وی گفت: گرچه از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران قرار است در طرح تکریم هنرمندان، مبلغی به آنان اختصاص یابد اما هنوز این طرح اجرایی نشده است و
 گرچه درآمدی از این نگارخانه حاصل نمی شود اما علاقه و عشق من به هنر تاکنون نگذاشته که این مجموعه تعطیل شود.
روحانی اظهار داشت: این عشق و علاقه موجب شده تا برنامه های بیشتری برای توسعه و هرچه زیباترشدن این نگارخانه طراحی کنم که تبدیل پل روی رودخانه به کشتی، طرح "هشتاد روز دور دنیا" شامل ساخت ماکت 80 شهر جهان در محوطه باغ و گسترش تجهیزات و امکانات پذیرایی از جمله آنهاست.
این هنرمند پیشکسوت می گوید: تمام آثار را با عشق و علاقه ساخته ام اما مجسمه دو زنی که در آرامگاه موسولوس، قدم می زنند ، زیبایی خاصی دارند.
روحانی اظهار امیدواری کرد: مسوولان حمایت بیشتری از هنرمندان به عمل آورند و با اطلاع رسانی و آگاهی هرچه بیشتر، استقبال از این نگارخانه نیز بیشتر شود.
به هرحال در خلق این آثار تمام هنرهای معماری، خط، نقاشی، گرافیک و چاپ ، توامان به کار گرفته شده است و جای تاسف دارد که بسیاری از مردم حتی از وجود این موزه که به نام "نگارخانه نصر" فعالیت دارد، بی خبرند.
بدیهی است که کسانی که برای سپری کردن اوقات خود در طبیعت به جاده کرج - چالوس می روند می توانند با دیدار از نمایشگاه دایمی عجایب هفت گانه در نگارخانه نصر واقع در کیلومتر 14 جاده کرج- چالوس، اطلاعات فرهنگی و هنری خود را ارتقا بخشیده و از فضای فرهنگی این نمایشگاه لذت ببرند.
اکنون عجایب هفت گانه جهان یک جایی در همین نزدیکی، آمدن تماشاگران تازه را به انتظار نشسته است.

(عکس نصرالله روحانی:عکاس: موسی کوره ای)

ساناز حسینی خواه

/ 0 نظر / 118 بازدید