هنرها و هنرمندان کرج/ خلق آثار بدیع از تخم شترمرغ

چراغ مطالعه ، آباژور، لوستر، شکلات خوری ، قندان و جاشمعی هایی که از تخم شترمرغ ساخته شده و می درخشند، چشم هربیننده ای را به سوی خود خیره می کند. اکنون سه استادکار در کارگاه کنده کاری برروی تخم شترمرغ درگلشهر کرج آثاری خلق می کنند که می تواند در نوع خود در جهان کم نظیر باشد.
بخش جالبتر این آثار این است که بسیاری از باورها، تاریخ و پرتره ادیبان ایرانی با نقاشی و طراحی برروی این تخم شترمرغها حک شده و جلوه ای زیبا به آنها بخشیده است .
چگونگی حکاکی این تصاویر زیبا برروی پوست نازک تخم یک شترمرغ و تلفیق صنعت (برق ) با هنر (کنده کاری ) حیرت و حس زیباپسندانه هربیننده ای را برمی انگیزد.
شاید اینکه یکی از وسایل خانه از تخم شترمرغ ساخته شده باشد درنگاه اول کاری غیرمعمول به نظر برسد اما هنرایرانی توانسته این کار را ممکن وهنری بدیع و چشم نواز پدید آورد.
این هنر که برای نخستین بار در جهان توسط فرهاد بحری ابداع شد در اندک زمانی توانسته طبع زیباگرایانه هنردوستان در نقاط مختلف جهان را اقناع کرده و با صادرات این محصول زمینه ارزآوری و اشتغال را در کشور ایجاد کند.
این هنرمند برجسته ، در ابتدا برروی سفال پخته ، حکاکی و طراحی می کرد و بلافاصله پس از ورود صنعت پرورش شترمرغ به ایران ، تصمیم گرفت هنر خود را برروی تخم شترمرغ نیز پیاده کند تا هنری ظریف و زیبا خلق کند.
این مبتکر هنرمندا می گوید:برای اینکارازتخم شترمرغهای گندیده که مصرف دیگری ندارند استفاده کرده و پس از خالی کردن محتویات آن و شستشوی ، تصاویر مختلف را برروی آنها حک می کند.
فرهاد بحری افزود: چون این هنر بسیار ظریف است و به دقت زیادی نیاز دارد، برای حکاکی و طراحی برروی تخم شترمرغ از ابزار پزشکی و تیغ جراحی استفاده می شود. وی تصریح کرد: تصاویر گوناگونی از جمله طرحهای تاریخی ، منظره ، طبیعت
، گل و گیاه ، حیوانات ، پرندگان ، خط نویسی ، سمبل ماههای تولد و نشان شرکتها و نهادهای مختلف برروی این تخم شترمرغها حک می شود وپس از رنگ آمیزی محصولی زیبا خلق می شود.
وی خاطرنشان کرد: به رغم اینکه کنده کاری برروی تخم شترمرغ ساده به نظر می رسد اما به دقت و تبحر فراوانی نیاز دارد، چنانکه به طور مثال در بسیاری از موارد،افراد تازه کار حتی نمی تواند کار شستشوی این تخم شترمرغها را انجام دهند.
این هنرمند اضافه کرد: اکنون سه استادکار در این زمینه در نخستین کارگاه تولید صنایع دستی کنده کاری برروی تخم شترمرغ در کرج فعالیت دارند که در صورت تامین فضای مورد نیاز و حمایت از سوی مسوولان ذیربط دوره های آموزشی این هنر را نیز برگزار خواهیم کرد.
بحری گفت : جنس تخم شترمرغ به گونه ای است که ماندگاری طولانی دارد و مانند تخم دایناسورها می تواند سالیان متمادی باقی بماند.
وی افزود: در ساخت محصولات مختلف ، تخم شترمرغ در ترکیب آثار خلق شده دخالتی ندارد و فقط آنها به اشکال مختلف تراشیده می شوند.
این هنرمند مبتکر خاطرنشان کرد: چون محصولات ساخته شده از تخم شترمرغ نسبتا گران است ، بیشتر مشتریان این محصول خارج از مرزهای ایران به ویژه در اروپا هستند، گرچه این محصول در کانادا و عربستان نیز مشتریان خود را دارد.
وی تاکید کرد: البته ما سعی می کنیم محصولات خود را در ایران با قیمت پایین تری عرضه کنیم و به طور مثال قیمتهای محصولات ما در قطر سه برابر گرانتر از محصولات ما در داخل است .
بحری افزود: قیمت محصولات از 25 تا 500 هزار تومان متغیر است که ارزانترین و پرفروشترین محصول ساخته شده از تخم شترمرغ سمبل ماه و گرانترین محصول نیز نقش چهره بر روی تخم شترمرغ است .
این هنرمند یادآور شد: برای حک تصاویر تاریخی برروی محصولات ساخته شده از تخم شترمرغ از کتابها و منابع تاریخی مختلف استفاده شده و سعی می شود که مقیاسهای تصاویر به ویژه تصاویر مربوط به دوران هخامنشی ، دقیقا رعایت
شود.
وی گفت : علاوه بر حک تصاویر تاریخ ایران ، کارهایی نیز مربوط به تاریخ
یونان نیز با اقتباس از منابع دقیق تاریخی یونانی برروی تخم شترمرغها حک
شده و برخی کارها نیز مربوط به فرهنگ سایرملل و چهره های معروف دنیا است
به هرحال این هنر بدیع و زیبا با خلق ابزار و وسایل ساخته شده از تخم شترمرغ و رنگ آمیزی و درخشندگی آنها می تواند گستره وسیعی از علایق و طبع لطیف و زیباپسندانه انسان را اقناع کند.
ازسوی دیگر جاذبه این هنر از حصار مرزها نیز گذشته و باردیگر نگاه دنیای هنر را به سوی خود معطوف کرده است تا دگربار اندیشه و فرهنگ ایرانی در قالب هنری نو و بدیع تجلی یابد.
به تبع برنامه ریزی و حمایتهای مسوولان ذیربط از هنر و صنایع دستی نوپا
و بدیع و زیبا می تواند بستر آمدزایی ، ارزآوری و اشتغال در کشور را فراهم آورد.

ساناز حسینی خواه

/ 5 نظر / 30 بازدید
ناهید

با سلام گزارش زیبایی داشتین.اگه میشه آدرس کارگاه این هنرمند عزیز رو برام بفرستین چون من هم تازه دارم روی هنر کار می کنم ولی اطلاعات زیادی ندارم اگه شماره تلفن یا آدرسی از کارگاه ایشون به من بدین لطف بزرگی کردین . با تشکر

ناهید

با سلام لطفا آدرس یا شماره تلفن کارگاه آقای بحری رو بذارین. با تشکر از گزارش زیباتون[گل]

نسرین

سلام من ساکن گلشهر کرج هستم و ازتون می خوام آدرس یا تلفن استادی که طراحی بر روی تخم شتر مرغ رو انجام میدن برام میل کنید. من خیلی به این هنر علاقه دارم و نمی دونم کجا باید این هنر رو یاد بگیرم. مرسی

مریم معینی

سلام خانم حسینی خواه از اطلاعات خوبتون ممنونم من هم مثل نسرین خانم و ناهید خانم خواهش میکنم از کارگاه حکاکی روی تخم مرغ برام آدرس یا شماره تلفنی بگذارید بسیار سپاسگذارم

تهرانچی از هلند

با سلام گزارش زیبایی داشتین.اگه میشه آدرس یا شماره تلفن کارگاه این هنرمند عزیز رو برام بفرستین من در این زمینه در هلند فعالیعت میکنم. با تشکر