حمل و نقل در کرج/ قطار شهری کرج/ مترو کرج

کرج تنها شهری است که کل خطوط مترو آن مصوب شده و   اکنون نیز حفاری تونل متروی کمالشهر و ساخت 15 کیلومتر تونل کرج در حال انجام است و تمام عملیات ساخت آنها نیز در زیرزمین انجام می شود تا مشکلات ترافیکی و ... برای شهروندان ایجاد نشود علاوه براین ساخت تونل متروی محمدشهر نیز مصوب شده است.

قرار است بزرگترین ترمینال ریل جاده ای کشور با نام "ترمینال بزرگ البرز" در کرج ساخته شود.

این ترمینال ریل جاده ای شامل گردشگاهی است که دیدنی های زیبایی از باغ پرندگان تا بلندترین پرچم جمهوری اسلامی ایران را دربر خواهد گرفت.
 این ترمینال مجهز به سکوهای آماده و سامانه های ریلی مناسب خواهد شد،  با توجه به طرح تبدیل کرج به استان البرز، شبکه ارتباطی این استان به طول یکصد کیلومتر به سمت فرودگاه امام خمینی (ره) ، شهرقدس و وردآورد پیش بینی شده است.
بنا به گفته مدیرعامل قطار شهری کرج،‌ نادر رضا نوری،‌در حال حاضر تمام عملیات اجرایی ساخت تونلهای مترو در کرج بدون استفاده از دستگاه حفار و پیمانکار خارجی انجام شده است.

مطالعات ساخت تونل مترو برای سه شهر اقماری کرج شامل صفادشت، ماهدشت و اشتهارد نیز انجام شده است.
 علاوه براین  با ساخت دانشکده مترو در دانشگاه تربیت معلم واقع در کرج با برگزاری اولین کنکور در پنج رشته کارشناسی ارشد از بین کارگران و متخصصان ، دانشجو می پذیرد تا کشور در صنعت مترو به خودکفایی برسد.
  یکی از خطوط قطار شهری کرج  از ملارد تا کمالشهر به طول 27 کیلومتر و شامل 27 ایستگاه است که بلندترین تونل زیرزمینی قطر بلند کشور و پنجمین تونل زیرزمینی قطر بلند دنیا به شمار می رود.
  اکنون روزی 300 هزار جابجایی مسافر در مسیر کرج ، تهران انجام می شود.
    خط شش مترو کرج از میدان کرج به عظیمیه
  اگر این خطوط ایجاد شوند بیش از پنج میلیون سفر در کرج به زیرزمین منتقل می شود
  که در مراحل اولیه خطوط مترو در ملارد، صفادشت، ماهدشت و اشتهارد با قطار سبک شهرو یا اتوبوسهای ریلی می توانند به بهره برداری برسد و در آینده از متوری سنگین در آن استفاده شود.
 

/ 0 نظر / 33 بازدید