جاده کرج-چالوس

جنگلهای انبوه، رودخانه ها، آب و هوای مطلوب و دلپذیر، کوههای سربه فلک کشیده و سرسبزی جاده چالوس باعث شده نام آن در فهرست 10 منطقه گردشگری جهان قرار گیرد.
به علت همین شکوه و زیبایی، این جاده یکی از پرترددترین محورهای ارتباطی کشور است.
جاده ای به طول 160 کیلومتر که در ایام تعطیلات و آخر هفته بطور میانگین 70 هزار دستگاه خودرو در طول 24 ساعت در آن رفت وآمد می کنند.
جاده ای پیر که با گذشت 50 سال دیگر تاب تردد این همه خودرو را ندارد و مضاف برآن فاقد مولفه های مورد نیاز برای رفاه مسافران از جمله دفع زباله، خدمات بهداشتی، ترافیک و ... است.
براساس بررسیها، این جاده با داشتن 140 نقطه حادثه خیز و 11 تونل به طول شش کیلومتر با آنکه بارها مرمت و اصلاح شده است، اما ایمنی آن همچنان با استانداردهای جاده ای فاصله دارد.
آب و هوای بارانی و سیلابی، جنس آهکی و رسوبی کوهها و احتمال ریزش بهمن و سنگ و ... در این محور به غیر از خطرات ناشی از نقص فنی جاده، می تواند هشدار جدی برای احتیاط بیشتر مسافران در این جاده تلقی شود.
از سوی دیگر ساخت و سازهای غیرمجاز و وجود شمار زیاد واحدهای پذیرایی در این محور بر موانع و مشکلات عبور و مرور افزوده است.
این محور عمدتا کوهستانی اغلب شاهد بارشهای تند باران است که در برخی موارد این بارندگیها به همراه ریزش سنگ باعث ساعتها معطلی، کندی عبور و مرور و حتی بسته شدن جاده می شود.
نیمی از جاده 160 کیلومتری کرج - چالوس در حوزه شهرستان کرج واقع است.
دهها رستوران و رستوران باغ در جاده کرج-چالوس فعالیت دارند که فعالیت نگارخانه عجایب هفت گانه جهان در کیلومتر ١۴ این جاده در کنار رستوران پامچال می تواند خاطره ای دل انگیز از سفر در این جاده رقم بزند.

رودخانه، آب و هوای مطلوب و چشم انداز مناظر بکر و زیبا از جاذبه های دیدنی این جاده به شمار می رود.

/ 0 نظر / 7 بازدید